X

اخبار

استاندار زنجان:

عملکرد گمرک استان در صادرات بالاتر از میانگین کشوریست

استاندار زنجان گفت: ارزش میانگین صادرات کالا از گمرک زنجان 6 برابر بیشتر از میانگین کشور است.

چهارشنبه, 21 آبان,1399
نویسنده: زهرا رستمی
نسخه چاپی
عملکرد گمرک استان در صادرات بالاتر از میانگین کشوریست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ فتح الله حقیقی صبح امروز در کارگروه توسعه صادرات استان گفت: از ابتدای فروردین تا پایان مهرماه 127 میلیون دلار کالا از گمرک زنجان صادر شده که عمده صادرات شمش روی بوده است.

وی با بیان اینکه میزان صادرات طی هفت ماهه امسال در مقایسه با سال قبل 11 درصد کمتر است افزود: بسته بودن مرز ایران و ترکیه در ماه های نخست سال عامل این کاهش بود اما با برقراری مجدد مبادله کالا از گمرکات مرزی، کاهش 78 درصدی کالا از گمرک زنجان در ماه های نخست به 11درصد در انتهای مهرماه کاهش یافت.

استاندار زنجان عمده مراودات صادراتی استان را با دو کشور ترکیه و عراق عنوان کرد و گفت: 63 درصد صادرات کالا از زنجان به مقصد ترکیه است و پیش بینی می شود تا پایان سال روند افزایش صادرات ادامه داشته باشد.

مقام عالی استان خاطرنشان کرد: ارزش هر تن کالای صادراتی از استان زنجان معادل 1707 دلار بوده حال آنکه میانگین ارزش کالاهای صادراتی کشور 288 دلار می باشد و این به معنی حفظ ارزش صادرات از گمرک زنجان است.

وی ادامه داد: 92میلیون دلار از کالاهای صادراتی استان شمش روی و 15 درصد نیز ترانسفورماتور است و گمرک زنجان در بخش واردات کالا رتبه دوازدهم کشور را دارد.

استاندار زنجان در ادامه کارگروه توسعه صادرات استان اظهار داشت: طی هفت ماهه گذشته از سال، 153 میلیون دلار کالا از طریق گمرک زنجان وارد کشور شده است که عمدتا خاک روی مورد نیاز واحد های تولیدی بوده است.

حقیقی یاد آور شد: همه کالاهای وارداتی از گمرک زنجان، مواد اولیه مورد نیاز واحدهای صنعتی وتولیدی همچون نخ تایر صبا و شرکت ایران ترانسفو بود که با ورود این کالاها امروز شاهدیم ایران ترانسفو 16 میلیون دلار صادرات داشته است و تا پایان سال میزان صادرات این شرکت به 30 میلیون دلار خواهد رسید.

وی افزود: عمده ترین کالای وارداتی از گمرک زنجان از مبدأ ترکیه، چین و آلمان است و گمرک زنجان از ابتدای سال تا پایان مهرماه نزدیک به 100 میلیارد تومان درآمد داشته است.  

نماینده عالی دولت در استان با قدردانی از حمایت و دستورات سازنده رئیس جمهور و پیگیری های معاون اول رئیس جمهور برای حل مشکل صادراتی واحدهای تولید شمش روی گفت: به دستور دولت گشایش هایی در زمینه گمرک ایجاد شده و استان ما نیز باید از این فرصت و ظرفیت برای توسعه صادرات و ورود کالا استفاده کند.

استاندار زنجان در پایان از مدیر گمرک زنجان به دلیل اقدامات موثر در صادرات و ترخیص کالا که موجب رونق تولید برخی واحدهای حساس تولیدی شده است قدردانی کرد.

تعداد نمایش ها (232)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

اخبار برگزیده

انتخابگر پوسته

دی ان ان