X

اخبار

استاندار زنجان:

در اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی عدالت باید رعایت شود

 

استاندار زنجان گفت: بر اساس وضعیت موجود استان و نیاز بخش‌های مختلف بویژه حوزه کشاورزی به آب، باید صرفه‌جویی در مصارف آب استان را با جدیت برنامه ریزی کرد.

یکشنبه, 09 آذر,1399
نویسنده: زهرا رستمی
نسخه چاپی
در اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی عدالت باید رعایت شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ فتح اله حقیقی صبح امروز در سی و نهمین شورای حفاظت از منابع آب استان گفت: طی سه روز گذشته بارندگی های قابل ملاحظه ای در استان به ثبت رسیده و تا دیروز 80 میلی‌متر بارندگی در استان ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 9 درصد و در قیاس با درازمدت 28 درصد افزایش دارد.

وی با اشاره به وضعیت ذخیره آب در پشت سدهای استان نیز گفت: در حال حاضر 258 میلیون مترمکعب آب در پشت  4 سد تهم، گلابر، کینه ورس و تالوار ذخیره شده که در مقایسه با سال گذشته 3 میلیون مترمکعب کمتر است که با بارندگی‌های اخیر، هم این کسری جبران می شود و هم بر میزان ذخایر افزوده خواهد شد.

نکته مهمی که در شورای حفاظت از منابع آب به آن اشاره شد اجرای طرح سازگاری با کم آبی در استان‌ها و میزانی که وزارت نیرو برای استان زنجان مشخص کرده است بود.

استاندار زنجان تاکید دارد: در بحث اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی واقعیت‌ها و ظرفیت‌های استان‌ها را باید در نظر گرفت و سپس بر اساس عدالت و قابل‌اجرا بودن به استان‌ها ابلاغ شود.

مقام عالی استان تصریح داشت: پیش از این وزارت نیرو اعلام کرده بود که در این طرح سهم استان زنجان صرفه جویی 700 میلیون مترمکعبی در مصرف آب‌های سطحی و زیرزمینی است و حال آنکه با کار کارشناسی و تحقیق بسیار، فقط امکان 325 میلیون متر مکعب صرفه جویی برای استان متصور است و این امر باید مدنظر مسئولان وزارت نیرو قرار گیرد.

استاندار زنجان یکی از اقداماتی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و مدیریت بهینه مصرف در این حوزه را مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و برخورد با کسانی که چاه مجاز دارند اما بیشتر از میزان برداشت می کنند دانست و افزود: هوشمند کردن کنتور چاه‌های کشاورزی و همچنین اجرای بیشتر طرح‌های نوین آبیاری از دیگر اقداماتی است که در مدیرت مصرف آب استان بسیار موثر خواهد بود.

تعداد نمایش ها (187)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

اخبار برگزیده

انتخابگر پوسته

دی ان ان