X

اخبار

با سفر رئیس بنیاد مستضعفان کشور به زنجان؛

بزرگترین باغ گردوی کشت بافت خاورمیانه افتتاح شد

بزرگترین باغ گردوی کشت بافت خاورمیانه در سفر یکروزه رئیس بنیاد مستضعفان کشور به زنجان و با حضور استاندار، امام جمعه و جمعی از مدیران استان افتتاح شد.

یکشنبه, 17 اسفند,1399
نویسنده: زهرا رستمی
نسخه چاپی
بزرگترین باغ گردوی کشت بافت خاورمیانه افتتاح شد

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ امروز با حضور پرویز فتاح 10 طرح بزرگ کشاورزی در 7 استان کشور با مرکزیت در شهرستان خرم دره افتتاح شد.

یکی از این طرح ها، باغ گردوی کشت بافت خرمدره در 200 هکتار بود که بزرگترین باغ این محصول در خاورمیانه می باشد.

در این باغ 45 هزار نهال گردو از نوع چندلرغرس شده در برابر سرمای بهاره عملکرد خوبی دارد و عملکرد آن 8 تن در هکتار است و سالانه 1000 تن به حجم تولید گردوی کشور افزوده می شود.

عملکرد نوع محلی درختان گرد 3 تن در هکتار است.

برای ایجاد باغ گردوی کشت بافت در شهرستان خرم دره 80 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که 450 نفر نیز صاحب شغل شدند.

وسعت طرح هایی که با حمایت های بنیاد مستضعفان امروز افتتاح  و اجرای آن آغاز شد بالغ بر 1 میلیون و 59 هزار هکتار است و در مجموع با افتتاح طرح های کشاورزی در 7 استان 10 هزار تن به ظرفیت محصولات باغی کشور افزوده می شود و برای 2هزارو 200 نفر هم شغل ایجاد شد.

برای این طرح ها 349 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و برای 2 هزارو 245 نفر نیز شغل ایجاد می شود.

فتح الله حقیقی  در آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۰ طرح کشاورزی بنیاد مستضعفان در خرمدره که با حضور پرویز فتاح، رییس این بنیاد برگزار شد، افزود: در اجرای این طرح ها معنای کشاورزی های‌تک را لمس می کنیم.

وی دامه داد: یکی از طرح های کشاورزی و باغداری که امروز در استان افتتاح شد،  علاوه بر اینکه برای استان هم در فرصت اشتغال و هم در آورده و بهره وری تاثیر خواهد داشت، بلکه در آموزش کشاروزان و رفتن به سوی کشاورزی مدرن نیز تاثیر بسزایی می گذارد.  

حقیقی با بیان اینکه افتتاح بزرگترین باغ گردوی کشت بافت خاورمیانه در شهرستان خرمدره بر شایستگی استان زنجان می افزاید، گفت: این استان دارای مزیت های بالایی در حوزه کشاورزی است.

وی با بیان اینکه زنجان در موضوع کاداستر اراضی مقام اول را در کشور دارد، افزود: رفع تداخلات ارضی موضوع هزینه بَری بود و ما در استان با اجرای موفق کاداستر، اولین سند حد نگاری شده بعد از انقلاب را تقدیم کشاورزان کردیم.

وی با بیان اینکه ۴۵ درصد زیتون کشور در زنجان تولید می شود، افزود: امروز با پی گیری های انجام شده روش های نوین روغن کشی و کشت زیتون در مرکز تحقیقاتی استان عملیاتی شده است.  

استاندار زنجان با بیان اینکه در پرورش دام سبک چند قلو زایی حرکت های جدی در این استان انجام شده است، گفت: ۲۷ استان کشور از این امکان ایجاد شده در زنجان استفاده می کنند.

حقیقی با بیان اینکه بزرگترین طرح پرورش دام سبک کشور با ظرفیت ۶۰ هزار رأس، در این استان درحال اجرا است، گفت: تا ۲ ماه آینده اولین فاز این طرح با ظرفیت پرورش ۲۰ هزار رأس دام به بهره برداری می رسد.

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به طرح های افتاح شده در دهه فجر امسال در استان اشاره کرد و گفت: در دهه فجر امسال ۹ هزار و ۹۵۱ میلیارد تومن طرح افتتاح و بهره برداری شد که تنها ۹ درصد آن کلنگ زنی بود.  
حقیقی همچنین گفت: زنجان امروز یکی از استان های بسیار موفق در پیشگیری و کنترل کرونا است.  

تعداد نمایش ها (144)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

اخبار برگزیده

دی ان ان