X
مصاحبه اختصاصي برنامه هاي هفته زن با خبرگزاري ايسنا

بلوري مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري گفت : زن از ديدگاه اسلام به عنوان نیمى از پیکره انسانى، از مقام و منزلتى بس والاي حقوقي انسانى و اجتماعى برخوردار است وميلاد دخت نبي گرامي اسلام و روز زن و هفته بزرگداشت مقام مادر همزمان با ولادت معماركبير انقلاب اسلامي فرصتي است براي ما زنان تا مقام فاطمه زهرا (س)- شخصيتي كه نه تنها الگو براي زنان كه الگوئي براي همه انسانهاست را تبيين ومورد توجه در زندگي فردي، اجتماعي و خانوادگي قراردهيم و بدانيم مسير راه تعالي بانوان وهمه انسانها در چه مسيري قرار دارد. بلوري افزود : در اين راستا در نيمه اول اسفند ماه 94 جلسات ستاد هفته زن وكميته هاي ذيل آن در هشت شهرستان با توجه به رويكرد هاي محتوائي و اجرائي و محور موضوعات تبليغي و فرهنگي بر اساس دستور العمل ابلاغي بزرگداشت هفته زن و مقام مادربرگزار گرديد . اين مسئول با اشاره به تدوين و اجراي 733 برنامه در قالب 15 عنوان دراستان با هدف ، ارتقاء سطح فرهنگي زنان نسبت به معرفی شخصیت چند جانبه حضرت فاطمه زهرا (س) و معاصرسازی شخصیت ایشان برای نسل جوان به عنوان الگو گفت : فراهم سازي زمينه مشاركت تشكلهاي مردم نهاد فعال درحوزه زنان ، بهره گيري از ظرفيت كانونهاي مردمي نظير بسيج- هياتهاي مذهبي- زنان مبلغه وپوشش خبري مناسب برنامه هاوتقويت فعاليتهاي عرصه رسانه ها از اقدامات بايسته ستاد استاني هفته زن بود. مديركل امور بانوان وخانواده استانداري به 36 برنامه شاخص استاني كه با بهره گيري از ظرفيت سازمانها و نهادها ازجمله نشست مشاورين و مسئولين امور بانوان دستگاههاي دولتي و مراكز علمي با استاندار محترم استان ، جشن بزرگ مادر بزرگها – مادران – دختران ، همايش فاطميون با حضورنماينده محترم ولي فقيه در استان ، طبيعت گردي با رويكرد آموزشي و هدف افزايش نشاط در زنان ، نشست تخصصي مهندسي فرهنگي با حضور دختران جوان ، كارگاه آموزشي حقوق زنان و خانواده ، آموزش مباني حقوق كودك ، نشست زنان فعال اقتصادي با مسئولين حوزه كار و توليد و.... اشاره وافزود : پایان سال 95 نیزهفته زن خواهیم داشت اميدواريم خداي هستي، هدايتگر و ياري رسان ما در انجام وظايف خطيرمان در سالي كه اقتصاد مقاومتي ،اقدام و عمل نامگذاري شده است باشد.
بانوان زنجانی صاحب دومین فرهنگسرا می شوند

            

زنجان - ایرنا - مشاور امور بانوان فرمانداری زنجان گفت: بانوان این شهرستان صاحب دومین فرهنگسرای ویژه خود واقع در پارک بانوان می شوند.

فهمیه دویران روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به اینکه احداث دومین فرهنگسرای بانوان در پارک بانوان زنجان از جمله اقدامات شاخص این حوزه به شمار می رود، افزود: هم اکنون این پروژه 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که طی ماههای آینده به بهره برداری می رسد.

وی یادآوری کرد: فرهنگسرای بانوان با هدف برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و اجتماعی ویژه برای این قشر فعال جامعه راه اندازی می شود.

دویران افزود: با بررسی های انجام شده زمین بدون استفاده ای در محل پارک بانوان زنجان وجود داشت که با اقدامات انجام شده ساخت دومین فرهنگسرای بانوان زنجان در این محل آغاز شد.

مشاور امور بانوان فرمانداری زنجان هزینه اولیه برای اجرای این پروژه را هفت میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این پروژه قرار بود در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد که به اوایل بهار سال آینده موکول شد.

دویران ساخت مکان مناسب برای خود اشتغالی زنان شهرستان به ویژه فعالان تعاونی ها رااز دیگر برنامه های امور بانوان فرمانداری شهرستان زنجان بیان کرد و افزود: در زمان حاضر مشکلاتی در مکان یابی اجرای این پروژه وجود دارد که برای رفع این مشکل کانکس هایی به صورت موقت در پارک بانوان مستقر خواهد شد.

وی فعال کردن تعاونی های زنان این شهرستان رااز دیگر برنامه های فرمانداری برشمرد وگفت: هم اکنون شمار زیادی از تعاونی های زنان این شهرستان غیر فعال است که با رایزنی های انجام گرفته با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نسبت به فعال سازی دوباره آنها اقدام خواهد شد.

مشاور امور بانوان فرمانداری زنجان همچنین به برنامه های امور بانوان فرمانداری در ایام دهه فجر اشاره کرد و گفت: درمجموع 10 برنامه به صورت شهرستانی و استانی به این مناسبت مبارک برگزار می شود که برگزاری همایش بررسی راهکاری افزایش جمعیت از جمله این برنامه هاست.

به گزارش ایرنا، استان زنجان یک میلیون و 100 هزار نفر جمعیت دارد که بیش از 400 هزار نفر آن در مرکز استان ساکن هستند.

 

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان،حضور زنان در ورزشگاه ها را در صورت رعايت حدود شرعي زمينه ساز احساس آزادي و نشاط كامل و دروازه هجوم بار رواني بار مثبت برشمرد.

   

 

 

 

 

 

 

ماهرخ بلوري در گفت و گو با ايسنا اين مطلب اظهار كرد:زنان و دختران افتخار آفرين ايران اسلامي در بازي هاي آسيايي توانستند دانايي،توانايي ،مهارت و مراعات تقوا را در كنار هم به نمايش بگذارند.اين جلوه گري شكوهمند نه تنها اعتراض كسي را به همراه نداشت بلكه پيام تبريك بزرگان نظام را كه حاكي از خوشحالي ايشان و حاوي صميمي ترين كلمات و عبارات بود را نيز در پي داشت. اين تجربه نشان مي دهد اگر زن ايراني در هر نقطه از گره خاكي و هر جمعي توانايي و تقوا را توام كند مورد ايراد نيست و بلكه اسباب تقدير را هم فراهم مي سازد. اين مسئول ادامه داد:ج.واني مترادف هيجان،نشاط و تحرك است و از آن جايي كه دختران و زنان جوان به دليل محدوديت هاي طبيعي و بعضا غير طبيعي كه در خانواده اجتماع و محيط زندگي خود دارند فضاي كمتري براي تخليه هيجانات خود مي يابند مي توان با تكيه بر اصول علمي از جمله روان شناسي،مديريت و علوم اسلامي راهكارهايي را جست جو كرد كه اين هيجان فرو خورده با رعايت موازين و مراجعه به اصالت دين در محيط هايي مانند ورزشگاه ها سر باز كرده و در راستاي صحيح مورد بهر ه برداري قرار گيرد.

وي همچنين در رابطه با سهم ورزش در نشاط آوري بانوان گفت: مراجعات زنان و دختران به مراكز ورزشي نشان مي دهد كه سهم ورزش در نشاط بانوان بسيار قابل توجه است. اين واقعيت را مي توان در مقايسه تعداد زنان ورزشكار در پيش و پس از انقلاب اسلامي يافت،به نحوي كه به محض رعايت حدود در ورزشگاه ها بعد از پيروزي انقلاب تعداد زنان ورزشكار به درجات غير قابل باوري افزايش يافته و زنان با شتاب فزاينده اي به سمت ورزش شتافته اند.

بلوري افزود: انسان هميشه به دنبال كشف ناشناخته ها است و با توجه به اينكه ورزش مردان در يك مقياس كلي نه تنها د رايارن بلكه سطح جهان ركوردهاي بالاتري نسبت به ورزش زنان دارد اين امر تمايل زنان را براي استفاده تاكتيك ها،حركات و تكنيك هاي ورزشي و گرايش به سمت تماشاي مسابقات ورزشي مردان توجيه مي كند. در روستاها و شهرهاي قديم هم زنان هميشه تماشگر تعزيه خواني،پرده خواني،نمايش پهلواني و زورآزمايي مردان بوده اند و برايشان جذابيت داشته است.

مدير كل امور بانوان و خانواده استان در ادامه تصريح كرد: حضور خانواده ورزشكاران در كنار ساير اقشار براي ورزشكار اثر فوق العاده اي دارد و خوشبختانه در جامعه ما بر خلاف جوامع غربي سلول هاي جامعه را خانواده تشكيل مي دهد.بدين جهت حمايت خانواده در تمام ابعاد از كارآفريني گرفته تا افتخارات درسي،قرآني،ورزشي و هنري نه تنها موثر سات بلكه توصيه مي شود و متقابلا در اثر اين حضور هم دلانه فرهنگ و ورزش از طريق جوانان به خانواده و جامعه راه پيدا مي كند.

راه اندازي مركز سلامت ويژه زنان از مطالبات بانوان است

                

راه اندازي مركز سلامت ويژه زنان به عنوان يكي از مطالبات جدي زنان استان زنجان باعث تسريع در روند شناسايي آسيب هاي اجتماعي مي شود.

مدير كل اموربانوان و خانواده استانداري زنجان در گفتگو با ايران گفت: آمارها حاكي از افزايش روند مصرف مواد مخر صنعتي در بين زنان و جوانان است و اين امر تهديدي جدي براي جامعه و به ويژه خانواده هاست كه احداث مركز سلامت ويژه زنان از بسياري از آسيب هاي اجتماعي كه زاييده اعتياد است پيشگيري شده است و در صورت عدم اقدام موثر در جامعه زمينه هاي بروز مسائل اجتماعي حادتر در جامعه فراهم خواهد شد.

ماهرخ بلوري افزود: از جمعيت يك ميليون و 100هزار نفري استان زنجان 330هزار نفر را جوانان تشكيل مي دهند كه از اين تعداد نيمي دختران 19تا 29سال هستند كه اين يك پديده منحصر به فرد است و از آن به عنوان پنجره جمعيتي ياد مي شود چنانچه نتوانيم از اين رشد جمعيتي و فرصت ويژه استفاده كنيم تبديل به يار جمعيتي و با چالش اساسي روبه رو خواهيم شد و بي توجهي به ايجاد مراكز كار آفريني روستايي ويژه دختران باعث افزايش بيكاري و مسائل ديگر در جامعه خواهد شد.

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان احداث بازارچه دايمي كالاها و توليدات را از ديگر مطالبات زنان توانمند اين استان برشمرد و گفت: نقش مشاغل خانگي در رونق اقتصاد خانواده ها بسيار تاثر گذار است و حضور بانوان در كانون خانه علاوه بر كاهش آسيب هاي اجتماعي،باعث افزايش درآمدزايي خانواده ها خواهد شد بنابراين نپرداختن به اين موضوع باعث كاهش انگيزه زنان توانمند شده و همين مساله كاهش اشتغال زنان و افزايش بيكاري را به دنبال دارد.

بلوري با اشاره به لزوم راه اندازي پارك بانوان در شهرستان ها ادامه داد: عوامل فرهنگي و محدوديت هاي اجتماعي تاثيرات شگرفي در نشاط اجتماعي به جا گذاشته است و در صورت تحقق نيافتن اين امر با توجه به نياز زنان به عنوان پايه گذاران سلامت اجتماعي خانواده ها وارد مي شود هر چه زنان خانواده از بنيه و سلامت جسماني قوي برخوردار باشند فرزندان آنها نيز از سلامتي كامل برخوردار خواهند شد.

وي از خدمات مشاوره اي به عنوان يكي از ضرورت هاي زندگي امروزي نام برده و يادآور شد: توسعه خدمات مشاوره اي و روانشناختي با رويكر ديني و بهره گيري از ظرفيت نهادهاي حوزوي و دانشگاهي تاثير بسزايي در اين روند ايفا مي كند.

خبرگزاري ايسنا : مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان، از پیگیری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به تخصیص اعتبار و اجرای طرح "گل یاس" به ‌عنوان مجری این طرح در سال‌جاری خبر داد.

                   

"ماهرخ بلوری" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، گفت: در متون دینی و دستورات علمی اسلام تاکیدات فراوانی در خصوص عفاف و حجاب وجود دارد، اما متاسفانه امروزه شاهد تهاجمات گسترده فرهنگی و اجتماعی به این مقوله در جامعه هستیم که در پی آن آمارهای مختلف ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی مانند طلاق، اختلافات خانوادگی و ... رو به افزایش است.

 

وی ادامه داد: برای مقابله با این مهم، دفتر امور بانوان و خانواده استانداری بر خود لازم دیده طرح مردمی عفاف و حجاب با عنوان «گل یاس» را با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مجری طرح عملیاتی کند، در حالی که این طرح بر اساس یک فرآیند منطقی آگاه‌سازی، هوشیارسازی، مصون‌سازی و همراهسازی دانش و باور و ارزشهای نسل جوان و نوجوان شکل گرفته است.

 

بلوری با تاکید بر تقویت و تعمیق باورها در این حوزه، گفت: نهادینه‌سازی ارزشهای دینی و اسلامی و ایجاد بستر فرهنگی مناسب برای ترویج عفاف و حجاب در نسل جدید از اهداف این طرح است و در هشت مرحله انجام خواهد شد که ارزیابی وضع موجود نگرش به حجاب و عفاف، تعیین اولویت‌های آموزشی در حوزه حجاب و عفاف و انتخاب داوطلبان مناسب برای ترویج فرهنگ حجاب در مناطق از جمله این برنامهها است.

 

وی ادامه داد: آموزش مربیان و آماده‌سازی، تهیه منابع آموزشی برنامه‌ریزی و اجرای دوره آموزشی و تربیتی و نظارت، ارزشیابی و سنجش اثربخشی از دیگر مراحل این طرح است که در سال 92 در کارگروه بانوان و خانواده تصویب شده، ولی متاسفانه به جهت محدودیت اعتبارات عملیاتی نشده بود.

 

بلوری خاطرنشان کرد: از آنجایی که به نظر می‌رسد توسعه فرهنگ حجاب و عفاف در بین نسل جوان و نوجوان بهترین شیوه و مهمترین گام برای همراه‌سازی نسل جدید در پذیرش هنجارها و باورهای مذهبی است، این طرح در ابتدای سال‌جاری مجدداً در کارگروه مطرح و مقرر شد امسال اجرایی شود.

 

 

مصاحبه اختصاصي با مشاور محترم امور بانوان و خانواده فرمانداري شهرستان ايجرود

1-بطور خلاصه خودتان را معرفي كنيد ؟

سكينه نظري – 33 ساله – دانشجوي رشته حقوق دانشگاه پيام نور – داراي 15 سال سابقه كار كه 6 سال سابقه مسئوليت بسيج خواهران شهرستان و 4 سال مسئوليت خواهران دفتر نظارت بر انتخابات شهرستان را داشته و از سال 1391 بعنوان مشاور امور بانوان و خانواده شهرستان فعاليت مي نمايم .

 

2-وضعيت جمعيتي ،نقش و جايگاه زنان شهرستان را در مشاركتهاي سياسي،اجتماعي و اقتصادي شهرستان چگونه ارزيابي مي نمائيد؟

بر اساس آخرين سرشماري صورت گرفته ، شهرستان ايجرود داراي 11052 خانوار و 38416 نفر جمعيت مي باشد كه شامل 19418 نفر زن و 18998 نفر مرد مي باشد كه 5/50 درصد جمعيت كل شهرستان را زنان تشكيل مي دهد .

حضور زنان شهرستان در صحنه هاي مختلف علمي ، اجتماعي ، سياسي ، فرهنگي و هنري و ... خيلي پررنگ بوده و چشمگير است. وليكن با توجه به آمار جمعيتي شهرستان ، همينطور شعار سال ، نيازمند تدبير و تلاش و هم انديشي بيشتر  مخصوصاً در حوزه فرهنگ ، خانواده و بانوان مي باشد . لازم است مديران محترم در اين حوزه با تشكيل كميته ها و گروههاي كاري ، از برنامه ها و ايده هاي خوب و كاربردي اين قشر براي اداره بهتر شهرستان در زمينه هاي مختلف بهره گيري كنند .

 

3-از زماني كه به عنوان مشاور فرماندار ايجرود  كار خود را شروع كرديد چه كارهائي انجام داده ايد؟

كارهاي وسيعي در ابعاد مختلف فرهنگي ، اجتماعي و آموزشي انجام شده كه عمده ترين آنها اجراي طرح ملي رحمت ، نشستهاي تخصصي بانوان ، دوره هاي آموزشي توانمندسازي بانوان ، همايشهاي عفاف و حجاب ، بازديد ها و كارگاههاي آموزشي و مشاوره اي مي باشد .

 

4-تا كنون جداي از ظرفيت هاي دولتي چه ظرفيتهاي ديگري در حوزه زنان و خانواده شناسائي و يا ايجاد كرديد؟

با توجه به اينكه شهرستان به لحاظ وجود مراكز فرهنگي با مشكل مواجه مي باشد ، لذا در اين خصوص توانسته ايم نسبت به شناسايي بانوان توانمند اقدام نمائيم و با آنها در حوزه آموزشي و مشاوره اي تعامل داشته باشيم . همينطور كانون فرهنگي و اجتماعي بانوان شهرستان را ثبت و ايجاد نمائيم .

 

5-در بحث تحكيم بنيان خانواده چه اقداماتي در منطقه انجام داديد يا قرار است انجام دهيد ؟

آموزش زنان نقش مؤثري در تحكيم بنيان خانواده دارد .تعميم باورهاي ديني از طريق آموزش احكام اسلامي و قرآن در كاهش مشكلات فرهنگي جامعه مخصوصاً در بدنه خانواده ها مي تواند اثرگذار باشد . در اين خصوص برنامه هاي منسجمي از سوي كميته امداد ، سپاه ، شبكه بهداشت و درمان ، بهزيستي و آموزش و پرورش در قالب آموزش مهارتهاي زندگي كه شامل مهارتهاي پزشكي ، روانشناسي ، ايمني ، اخلاقي و ديني ، آموزشهاي قبل از ازدواج اجرا مي شود كه مي تواند در كاهش آسيبهاي اجتماعي بين خانواده ها مؤثر باشد . در آينده نيز سعي خواهيم نمود با ادامه اين روند ، زمينه لازم را براي ازدواج آسان و پايدار ، الگويي مناسب و موفق در بحث تحكيم بنيان خانواده ايجاد نمائيم .

 

6-چه نوع فعاليتهاي فرهنگي اثرگذار در حوزه زنان و خانواده مدنظر شماست؟

بر اساس برنامه ريزيهاي انجام شده و تقويم فرهنگي ، سعي شده با بكارگيري توانايي دستگاههاي اجرايي در پياده سازي برنامه هاي نو و بي بديل اقدام و زمينه حضور بانوان را در اين برنامه ها فراهم نمائيم و اجراي بخشي از اين برنامه ها را به دست بانوان توانمند شهرستان بسپاريم . در اين راستا ، نشست هاي تخصصي ، همايش ، حلقه هاي صالحين ، سلسه گفتمان هاي ديني و جلسات پرسش و پاسخ از اهم اين برنامه هاست .

 

7-برنامه هاي شما در سال 93چيست و قصد داريد به چه نقطه اي برسيد?

با توجه به نامگذاري سال 93 از سوي مقام معظم رهبري به نام « اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي » برنامه ريزيها بيشتر در قالب فرهنگي بوده تا با اجراي برنامه هاي آموزشي و فرهنگي بتوانيم در راستاي جامعه پذيري و توسعه يافتگي خانواده ها به سوي زندگي بهتر و انساني تر قدم برداريم و در اين مسير ميزان مشاركت زنان در حيات اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و سياسي را ارتقاء بخشيم .

مصاحبه اختصاصي با مشاور محترم امور بانوان و خانواده شهرستان طارم

 

 

1 - بطور خلاصه خودتان را معرفی کنید؟

 اینجانب زهرا محمدی فرزند شهید ساجدین محمدی متولد سال 1358 اهل و ساکن شهرآب بر متاهل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان شاغل در شهرداری آب بر می باشم واز سال 1392 به عنوان مشاور اموربانوان وایثارگران از سوی فرماندارمحترم  شهرستان طارم به این سمت منصوب شده ام .

2- وضعیت جمعیتی ، نقش وجایگاه زنان شهرستان را درمشارکتهای سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی شهرستان چگونه ارزیابی می نمائید؟

 جمعیت براساس سرشماری سال 1390 جمعیت زنان شهرستان طارم 22932 نفر می باشد که از این تعداد 4191 نفر شهر نشین و18741 نفر در روستاها زندگی می کنند. مشارکت بانوان شهرستان بخصوص در زمینه سیاسی و انتخابات بسیار چشمگیر می باشد وبیش از 85% بانوان در انتخاباتها شرکت می نمایند همچنین در زمینه فعالیتهای اقتصادی وتولیدی در مناطق روستائی زنان شهرستان دوشادوش مردان در امر تولید  کشاورزی ، دامداری و یافعالیتهای مربوط به صنایع دستی ، فرشبافی مشارکت فعال دارند وبخشی از معاش خانواده ها را تامین می کنند درشهرها نیز برخی از زنان در فعالیتهای اجتماعی ، هیاتهای مذهبی ، موسسات خیریه بخش خدمات وبخشهای ورزشی ، فرهنگی مشارکت دارند وچشم انداز آینده مشارکت پذیری آنان امید بخش است .

3- از زمانی که به عنوان مشاور فرماندار طارم کار خود راشروع کردیده اید چه کارهای انجام داده اید؟

 شرکت درجلسات و همایشهای که از طرف اموربانوان استانداری برگزار می گردد . شرکت در جلسات فرمانداری شهرستان طارم ، همکاری با مشاور بانوان دستگاههای سایر ادارات ، همکاری با سپاه جهت برگزاری سپاه خواهران شهرستان جهت برگزاری برنامه ها ، نشستها ، همایشها در مناسبتهای ویژه بخصوص هفته زن  ، تأسیس استخر کوثروتشویق بانوان شهرستان جهت اسفتاده از آن وایجاد برای آنان از جمله کاهش بهای استفاده با همکاری فرمانداری واداره ورزش وجوانان – حمایت از بانوان فرشباف وسایر .

4 - تاکنون جدای از ظرفیتهای دولتی چه ظرفیتهای دیگری در حوزه زنان خانواده شناسائی و یا ایجاد کرده اید؟

1- کمک به ارتقاء سطح فعالیتهای موسسات مربوط به بانوان و همکاری سایر دستگاهها با آنان همچون موسسات همراز ، آوای مهر چورزق 2- سعی در اخذ تسهیلات بیشتر ورزش برای بانوان در سالنهای اداره ورزش وجوانان شهرستان بخصوص استخر جدید التاسیس3- سعی و همکاری در برگزاری همایشهای مربوط به بانوان با سایر دستگاهها از طریق فرمانداری  .

5- دربحث تحکیم بنیان خانواده چه اقداماتی در منطقه انجام داده اید و یا قراراست انجام دهید؟

برگزاری همایش روشنگری ، برگزاری کلاسهایی آموزشی ويژه زوجين جوان ، راه اندازي مشاوره ازدواج ، بررسی میزان طلاق وعلل بروز افزایش آن و راهکارهای برای کاهش ازطریق مشاوره ها ، برگزاری همایش عفاف وحجاب ، آموزش دختران دبیرستانی

در زمینه آموزش اصول زندگی اسلامی .

6- چه نوع فعالیتهای فرهنگی اثر گذار درحوزه زنان وخانواده مد نظر شماست؟

مشاوره قبل از ازدواج ، فعالیتهای ورزشی برای زنان ، آموزش دختران دبیرستانی

7- لطفاً اهم برنامه ها ، اقدامات دفتر را درخصوص هفته ملی حجاب وعفاف بطور اجمالی بیان نمائید؟

همکاری با سایر دستگاهها جهت برگزاری هرچه بهتر برنامه های هفته ملی حجاب و عفاف در شهرستان ، همایش نشست روشنگری بانوان ، مسابقه بهترین پیامک و وبلاگ نویسی برگزاری همایش حجاب مددجویان بهزیستی وهمچنین مدیران مهدکودکهای شهرستان  

8- برنامه های شما در سال 93 چیست وقصد دارید به چه نقطه ای برسید؟

1- افزایش میزان مشارکت زنان شهرستان در بخشهای مختلف به منظور ارتقاء سطح بینش و بالندگی زنان شهرستان و شکوفائی استعداد آنان 2- جذب وجلب تسهیلات مختلف دولتی وغیر دولتی برای زنان 3- فعال نمودن تشکلهای بانوان در زمینه مختلف فرهنگی ، مذهبی ، اجتماعی و ورزشی 4- شناسائی زنان توانمند شهرستان و کمک به آنان درعرصه های مختلف 5- حمایت ازصنایع دستی ( فرش بافی ) که بانوان شهرستان و روستاهای تابعه در آن فعالیت گسترده دارند وهمچنیت بیمه آنها 6- آموزش خانواده ها در مقابل بلایای طبیعی

 

 

مصاحبه اختصاصي با مشاور محترم امور بانوان و خانواده شهرستان خدابنده

 

             

 1-بطورخلاصه خودتان را برایمان معرفی کنید؟

اینجانب کبری محمدی با مدرک تحصیلی کارشناس حسابداری از سال 71 در محل فرمانداری خدابنده استخدام و در پست های روابط عمومی و ارزیابی و در دفتر سیاسی مشغول بودم و از سال 84 به عنوان مشاور و کارشناس امور بانوان و خانواده شهرستان خدابنده فعالیت داشتم که به طور همزمان در سالهای 90 و 91 به عنوان کارشناس انفورماتیک و مسئول کمیته انفورماتیک فرمانداری در انتخابات دور نهم  مجلس شورای اسلامی  و  در همه انتخابات فرمانداری  به عنوان عضوستاد انتخابات فعالیت داشته و در حال حاضر نیز علاوه برمشاور فرمانداردر امور بانوان و خانواده فرمانداری به عنوان مسئول امور جوانان ، مسئول ایثارگران ، مسئول امور کتابخانه ها و عضو کمیته ارزیابی عملکرد صیانت از حریم امنیت عمومی ، حقوق شهروندی و عفاف و حجاب ادارات شهرستان خدابنده ، مسئول کمیته زنان و خانواده ستاد دهه فجر شهرستان خدابنده و عضو هیأت مدیره کانون فرهنگی اجتماعی بانوان کوثر خدابنده و انجام سایر امور محوله مشغول خدمات رسانی می باشم.

2- وضعیت جمعیتی،نقش زنان شهرستان را در مشارکتهای سیاسی،اجتماعی و اقتصادی شهرستان چگونه ارزیابی می نمایید؟

شهرستان خدابنده دارای 7 شهر و 234 روستا بوده  بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 ، 169553 نفر جمعیت دارد که از این تعداد 85533 نفر را زنان تشکیل می دهند. 26101  نفر از جمعیت زنان در شهرها و 59432 نفر در نقاط روستایی زندگی می کنند که به عبارتی 31درصد در شهرها و 69درصد در روستاها ساکنند.5/50 درصدکل جمعیت شهرستان را زنان و 5/49 درصد جمعیت را مردان تشکیل می دهند.

در همین راستا هم اکنون دفتر امور بانوان و خانواده سیاست های کلی تقویت ارزش های اسلامی زنان در جامعه و ارتقاء آگاهی و مشارکت آنان در صحنه ی اجتماع را از طریق تقویت باورهای دینی زنان، انجام فعالیت های اقتصادی متناسب با نقش ها و مسؤلیت های زنان در خانواده، ارتقاء آگاهی و مشارکت سیاسی زنان، ارتقاء سلامت جسمی زنان، توانمندسازی زنان و دختران روستائی و ساماندهی وضعیت سازمان های مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده و همچنین کاهش آسیب های خانواده را از طریق الگوسازی برای آموزش آیین زندگی متعالی، ساماندهی مراکز مشاوره، برنامه کاهش طلاق، ارتقاء سطح آموزشی بانوان ، برنامه ازدواج آسان و پایدار ،ایجاد اتاق فکر و حجاب و عفاف پیگیری می نماید.

امور بانوان به منظور ایجاد فضائی مناسب و مؤثر و فراهم آوردن امکانات لازم برای برنامه ریزی و ساماندهی ظرفیت ها و توانمندی های زنان و افزایش آگاهی آنان کانون فرهنگی اجتماعی زنان شهرستان خدابنده  در سال 1379 را تأسیس نموده  که زیرنظر دفتر امور بانوان و خانواده فرمانداری فعالیت می کند  این قشرعظیم با حفظ اصول و ارزشهای اعتقادی با کسب آموزش ها و مهارت های لازم و دریافت مشاوره های موردنیاز برای ارتقاء کمی و کیفی مشارکت اجتماعی زنان شهرستان در تمامی عرصه ها نقش مؤثر ایفا می نماید.

بانوان شهرستان خدابنده در تمامی عرصه ها حضور فعال دارند به طوریکه 6 نفر به عنوان شورا و 10نفر نیز به عنوان دهیار در روستا فعالیت می کنند .

 

 در سطح آموزش عالی نیز از تعداد 4194 دانشجو در دانشگاههای پیام نور و آزاد اسلامی شهرستان خدابنده ، تعداد 2438 دانشجوی زن در حال تحصیل می باشند .

و از تعداد 34 نفر اعضاء هیئت علمی دانشگاهها ، تعداد 9 نفر زن عضو هیئت علمی فعالیت می نمایند .

3-از زماني كه به عنوان مشاور فرماندار خدابنده كار خود را شروع كرديد چه كارهائيانجام داده ايد؟

تقويت همه جانبه فرهنگ عفاف و حجاب با استفاده از نظرها و اقدامات عملي و موثر ادارات

کسب رتبه برترحجاب و عفاف شهرستان خدابنده در استان در سال 90

معرفی شهر قیدار به عنوان 5 شهر نمونه اسلامی در سطح کشور در سال 90

* صنایع دستی بانوان ( فرش افشار )

با توجه به اینکه فرش دستباف بخش افشار به لحاظ نقش و نگار آن منحصر به فرد بوده و در سطح ملی شناخته شده است تشویق بافندگان فرش  و گلیم جهت توسعه فعالیت و آموزش به  نسل جدید و همچنین بازاریابی مطمئنمی تواند در رونق فرشبافی و افزایش تولید و درآمد منطقه بسیار مؤثر واقع شود .در جهت مهارت آموزی بانوان شهرستان نسبت به ثبت نام و آموزش قالی بافی به بانوان روستایی و صدور کارت قالی بافی برای علاقمندان با هماهنگی  فنی و حرفه ای  انجام شده .و در دیگر رشته ها حرفه آموزی نیز در محل کانون فرهنگی اجتماعی بانوان کوثر نیز اقدام به برگزاری  کلاسهای آموزشی با هماهنگی فنی حرفه ای در حال برگزاری می باشد همچنين در راستای حمایت از بانوان سرپرست خانوارصندوق مهر امام رضا (ع) در سالهای 90 و 91 با توجه به تفاهم نامه منعقده با امور بانوان استانداری جمعأ به مبلغ 000/000/670 ریال به 26 نفر از افراد معرفی شده از 45 نفر تسهیلات بانکی در زمینه های قالیبافی تسهیلات جهت اشتغال پرداخت نموده و در حال حاضر مشغول به فعالیت می باشند و شرکتهای تعاونی زنان کارآفرین شهرستان خدابنده با 21 تعاونی فعال با مدیریت بانوان و دارای مجوز رسمی بوده و در زمینه های مختلف از جمله تولیدی ، صنایع دستی و خدماتی فعالیت می نمایند که دارای183 نفر عضو بوده و با تسهیلات و کمک بلاعوض دریافتی به مبلغ یک میلیون ریال  در شهر های قیدار و گرماب و روستای کرسف فعالیت دارند

4-تاکنون جدای از ظرفیت های دولتی چه ظرفیتهای دیگری درحوزه زنان و خانواده شناسایی و ایجاد کرده اید؟

* با ایجاد تعامل و همکاری با ادارات ، سمن ها ، شرکتهای تعاونی ،تولیدی وموسسه های غیر دولتی و موسسات تبلیغی از ظرفیت آنان در برگزاری دوره های آموزشی،همایش،نشست هاو نمایشگاههای مختلف و... استفاده نموده ایم.

5- دربحث تحكيم بنيان خانواده چه اقداماتي در منطقه انجام داده ايد يا قراراست انجام دهيد ؟

*برگزاری کارگاههای آموزشی،همایش ها و سمینارها و نشست ها با هدف تلاش در تشکیل ، تحکیم و تعالی خانواده.

*فراهم آوردن بستر لازم برای آموزش زنان در حوزه های فرهنگی ، اجتماعی ، کارآفرینی به منظور ارتقاء سطح بینش و آگاهی آنان و اهتمام به امر اطلاع رسانی در این حوزه.

*ارائه خدمات و اجرای برنامه های فرهنگی و مشاوره ای خانواده محور

*برگزاری دوره های آموزشی متناسب با نیاز بانوان در سطح شهرستان

6-چه نوع فعالیتهای فرهنگی اثرگذار در حوزه زنان و خانواده مدنظر شماست؟

*برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز مخاطبین بر اساس نیاز منطقه -برگزاری نمایشگاههای تخصصی حجاب و عفاف، نمایشگاه صنایع دستی و ... -انجام بازدید از حوزه های فرهنگی به منظور آشنایی با روند کار این حوزه هااز جمله حوزه علمیه خواهران و مراکز فنی و حرفه ای شهرستان -برگزاری مسابقات فرهنگی در حوزه های مختلف- تشکیل شورای مشورتی جهت استفاده از نظرات بانوان فعال فرهیخته در عرصه فرهنگ برای پیشبرد اهداف فرهنگی شهرستان

7-لطفاً اهم برنامه ها و اقدامات دفتر را در خصوص هفته ملی حجاب و عفاف به طور اجمالی بیان نمایید؟

برگزاری نمایشگاه مقابله با آسیبهای دجال واره و حجاب و عفاف ،همایش مقابله با آسیب های دجال واره با همکاری بسیج خواهران ، آموزش و پرورش  ، برگزاری نشست و نمایشگاه عفاف و حجاب در کلیه پایگاههای بسیج خواهران همکاری امور بانوان ، برگزاری نشست و نمایشگاه پوسترهای عفاف و حجاب،کتاب و ایستگاه نقاشی در فرهنگسرای اشراق ، برگزاری دوره های آموزشی گروهی ویژه دختران جوان در شرف ازدواج تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) با موضوع  عفاف و حجاب- و تحکیم بنیان خانواده، برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع معرفی شخصیت برتر از حضرت زینب (س) بعنوان بانوی حیا و عفت و طلایه دار حیا و عفت ، معرفی کتاب بانوی آب و آئینه ، برگزاری کارگاه ساخت روسری حجاب با حضور مربیان کانون پرورش فکری کودکان و شهرستان ،بازدید و شرکت در کلاسهای قرآنی محلها و مساجد به همراه یک نفر مبلغ خانم جهت اختصاص نیم ساعت برای احکام بانوان و پرسش و پاسخ  ،مساجد،حرم قیدار نبی ( ع) ، و اهداء بسته های فرهنگی جهت ترویج حجاب و عفاف ،استفاده از فضاهای تبلیغاتی شهر با اختصاص به موضوع عفاف و حجاب  و نصب بنر در سطح شهر

8- برنامه های شما در سال 93 چیست و قصد دارید به چه نقطه ای برسید؟

پیگیری در زمینه نیازهای اعتباری برای اجرای طرح ها و برنامه های مربوط به امور بانوان و خانواده در شهرستان با همکاری دستگاههای ذیربط،نظارت وپیگیری درزمینه تشکیل وتاسیس و نحوه فعالیت کانون های فرهنگی و اجتماعی بانوان به منظور توسعه مشارکت زنان در عرصه های مختلف و تقويت آنها به عنوان بازوهاي اجرايي امور بانوان،تقويت و گسترش همه جانبه فرهنگ عفاف و حجاب با استفاده از نظرهاو اقدامات عملي وموثر ادارات،شناسايي زنان نخبه، موفق و فعال شهرستان برای تشکیل شورای مشورتی بانوان و استفاده از توانمندي هاي آنان،حمايت و تقويت تشكل هاي غيردولتي در نهایت هدف از این برنامه ریزی ارتقاء سطح فكري، اجتماعي و سياسي زنان شهرستان و بهره مندي از توانمندي هاي آنان برای مشارکت نهادینه بانوان با استفاده و بهره برداري از امكانات و يافتن راه حل هاي مناسب براي رفع تنگناهاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي زنان با همكاري دستگاه هاي اجرايي و سایر افراد صاحبنظر در این حوزه می باشد.

 

 

 

ماهواره موجب فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده است

    

ماهواره موجب فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده است

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان گفت: ماهواره در جامعه ما موجب فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده است.

ماهرخ بلوری امروز در گفت و گو با خبرنگار موج رسا با اشاره به آسیب های ماهواره بر روی خانواده ها اظهار کرد:  تجدد و ورود ابزارهای نوین ارتباطي بدون آمادگی لازم و بسترسازی‌های مناسب فرهنگی یکی  از آسیب‌هایي است که امروزه استحکام خانواده ایرانی را هدف قرار داده و ارزش‌های اصیل حاکم بر آن را متزلزل کرده است.

وی با اشاره به اینکه این موضوع ناشی از ورود مولفه‌های دنیای مدرن به ایران است، ادامه داد: وقتی مولفه‌های زندگی مدرن وارد مي شود، ترکش‌های آن ابتدا خانواده را هدف قرار داده و خانواده به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی در معرض آسیب‌های جدی و ناهنجاری‌ها قرار مي گیرد.

این مسئول با بیان اینکه ماهواره در جامعه ما موجب فاصله گرفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده است، یادآور شد: باید به  آسيبهاي اجتماعي که از تبعات ورود ماهواره به جامعه ایرانی محسوب می شود، توجه کرد.

 

*چگونگی استفاده از فناوری را به فرزندان خود بیاموزيم

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان با اشاره به اینکه ورود ابزارهای نوین ارتباطی و مؤلفه‌های زندگی مدرن به درون خانواده ایرانی اجتناب ‌ناپذیر است، ادامه داد: خانواده در این بسترسازی نقش اساسی و اصلی را ایفا می‌کند و در این زمینه ضروری است چگونگی استفاده از فناوری را به فرزندان خود بیاموزيم.

بلوری با اشاره به نقش صدا و سیما در این زمینه افزود: صدا و سیما به عنوان دانشگاه عمومی باید با تولید برنامه های خوب بتواند با شبکه‌های ماهواره‌ای رقابت کند.

وی با بیان اینکه صدا و سیما باید بتواند پشت پرده‌های برنامه های ماهواره را برای خانواده ها تشریح کند تا مردم با واقعیت ها بیشتر آشنا شوند، اضافه کرد: تقویت آموزه‌های دینی و اخلاقی از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی زندگی مدرن است.

این مسئول خاطرنشان کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم مولفه‌ها و ابزارهای دنیای مدرن وارد زندگی ما شده و می‌شود، اما خانواده‌ها می‌توانند ازطریق پرورش دینی فرزندان، آنها را از خطرات مصون نگه دارند.

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان برضرورت پرورش عشق، عبادت، نیایش، صداقت، امانتداری، نوعدوستی و پاکدامنی در وجود فرزندان از سوی خانواده تاکید کرد و گفت: فرزندان باید با عشق وعلاقه درونی به سوی این مفاهیم حرکت کنند.

 

*ضرورت افزایش سواد رسانه اي شهروندان در زمینه ماهواره

بلوری افزایش سواد رسانه اي شهروندان را در این زمینه مهم ارزیابی کرد و بیان داشت: افزایش سواد رسانه ای موجب می شود تا امکان انتخاب شبکه های سالم ماهواره برای شهروندان فراهم شود.

وی با اشاره به ضرورت تقويت شبكه ملي براي مقابله با شبكه هاي ماهواره تاکید کرد: برنامه سازی باید بر اساس نیاز مخاطب جامعه باشد، باید مجوز فعالیت شبکه‌های خصوصی با ایجاد رقابت و افزایش مخاطب صادر شود.

این مسئول رقابتي نبودن و عمل نکردن بر اساس نیاز مخاطب را موجب روی آوردن مخاطبان به سوی رسانه‌ها و شبکه‌های برون مرزی عنوان کرد و افزود: باید در مقابل هجوم فرهنگي، مقابله فرهنگی صورت گیرد، تصریح کرد: شبكه ملي می تواند به تولید فرهنگ در برنامه‌های خود بپردازد چرا که زمانی که تولید مناسب وجود نداشته باشد، تهاجم فرهنگی اینگونه رسانه‌ها روز به روز افزایش می یابد.

بلوری بر ضرورت توجه به نقش برنامه سازان فرهنگی و هنری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، سازمان‌ تبلیغات اسلامی‌، نظام آموزش و پرورش، نظام آموزش عالی و دیگر ارگان‌های دولتي در زمینه ماهواره تاکید کرد و گفت: باید این گونه سازمان ها در بخش غنی سازی و سالم سازی فرهنگ سرمایه گذاری کنند‌.

وی ادامه داد: علاوه بر سازمان صدا و سيما باید سازمان های ذکر شده در مقابل تهاجم فرهنگی برنامه سازی مناسب داشته و تفریحات سالم و امکانات کافی نیز برای مردم ایجاد شود، چرا که منع و مقابله تنها راه مقابله نیست.

این مسئول تنوع طلبی به عنوان یکی از خصلت های ذاتی انسان ‌ها را موجب استفاده مردم از ماهواره عنوان کرد و افزود: تکنولوژی ماهواره با امکان پخش برنامه‌های متنوع از صدها شبکه تلویزیونی به طور همزمان، این حس را به راحتی در مخاطبین ارضا می‌کند.

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان خاطرنشان کرد: این قابلیت ماهواره آنچنان مهم است که امکان رقابت با آن مشکل به نظر می‌رسد.

بلوری با اشاره به اینکه یک مخاطب به راحتی و تنها با داشتن یک رسیور ارزان قیمت، می‌تواند صدها شبکه تخصصی علمی، فرهنگی، هنری، مستند، ورزشی، فیلم و سریال را دریافت کند،گفت: این امکان برای مخاطباني که می‌خواهند تنها از برنامه‌های رسانه ملی استفاده کنند، وجود ندارد.

وی تقويت نگاه مردم نسبت به رسانه ملی را مهم ارزیابی کرد و یادآور شد: برنامه ریزی صحیح و اصولی مسائل فرهنگی در انتقال ارزش‌ها و مبانی فرهنگی بومی به نسل ها به ویژه جوانان ضروري است‌.

 

 

مصاحبه اختصاصی با مشاور محترم امور بانوان و خانواده فرمانداری شهرستان زنجان

    

      به طور خلاصه خودتان را معرفی کنید؟

اینجانب با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در رشته جغرافیا گرایش برنامه ریزی شهری و روستایی از دانشگاههای سراسری شهید بهشتی تهران و دانشگاه زنجان از سال 87 تا سال 89 به عنوان مشاور بانوان و خانواده فرماندار شهرستان ماهنشان و از سال 91 تاکنون به عنوان مسئول امور بانوان و خانواده شهرستان زنجان فعالیت داشته و به طور همزمان به عنوان مسئول دبیرخانه ستاد انتخابات شهرستان ماهنشان و زنجان،عضو کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید شهرستان زنجان،مسئول کمیته زنان و خانواده ستاد دهه فجر شهرستان زنجان،عضو هیئت مدیره پارک بانوان زنجان وانجام سایر امور محوله...مشغول خدمت رسانی می باشم.

 

وضعیت جمعیتی،نقش زنان شهرستان را در مشارکتهای سیاسی،اجتماعی و اقتصادی شهرستان چگونه ارزیابی می نمایید؟

شهرستان زنجان براساس سرشماری سال 1390 داراي 486495 نفر جمعيت مي باشد كه 241697 نفر آن را زنان تشکیل مي دهند .80% جمعيت زنان شهرستان در نقاط شهري و 20% از اين جمعيت در نقاط روستايي سكونت دارند.در حوزه اقتصادی تا حدودی مطلوب بودن نرخ بيکاري بانوان شهرستان با افزایش برنامه‌هاي ترويجي و آموزشي به منظور توانمند‌سازي زنان و حضور آنان در رأس مراکز مهم اشتغالزایی مويد اجراي سياستهاي درست اشتغال در شهرستان و ضرورت تداوم آن می باشد.در حوزه اجتماعی نیز ایجاد تشکل های غیر دولتی براي استفاده بهينه از اوقات فراغت،ایجاد و توسعه مراکز فرهنگی،ورزشی و موسسه خیریه ویژه بانوان،ایجاد پارک بانوان،ارتقای دانش زنان در جهت توانمندسازی، ارتقای کیفیت زندگی و تحکیم بنیان خانواده همگی نشانگر حضور فعال بانوان در این عرصه می باشد.همچنین در حوزه سیاسی در سالهای اخیر فعالیت چشمگیر زنان در این عرصه با حضور در پای صندوق های رأی و کاندید شدن در انتخابات های مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا و عضویت در تشکل های سیاسی به عنوان صاحبنظر موید صلابت بانوان شهرستان و علاقه آنان به فعالیت در این حوزه می باشد.

 

از زمانی که به عنوان مشاور فرماندار زنجان کار خود را شروع کردید چه کارهایی انجام داده اید؟

-شناسایی امكانات و تسهيلات مختلف فرهنگي و اجتماعي و اقتصادي موجود جهت انجام برنامه ريزي های  لازم به منظور استفاده و بهره برداري از امكانات با همكاري دستگاه هاي اجرايي

- برقراری ارتباط مستمر با ادارات در امور بانوان به منظور تبادل نظر و آگاهی از طرح ها و برنامه ها و ایجاد هماهنگی در جهت رفع مسائل و مشکلات زنان در شهرستان

- تقويت همه جانبه فرهنگ عفاف و حجاب با استفاده از نظرها و اقدامات عملي و موثر ادارات

- حمایت و برگزاری همايش ها، نمايشگاه ها، كارگاه هاي آموزشي و جشنواره هاي مرتبط با زنان.

- برنامه ریزی به منظور تامين بهداشت و سلامت جسماني و رواني زنان با همکاری ارگان مربوطه.

-برگزاري مستمر جلسات کمیته زنان و خانواده و پيگيري مصوبات

- بازديد از مراكز مختلف مربوط به زنان (بهزيستي، خيريه ها،مراکز آموزشی و...)

 

تا کنون جدای از ظرفیت های دولتی چه ظرفیتهای دیگری در حوزه زنان و خانواده شناسایی و ایجاد کرده اید؟

با ایجاد تعامل و همکاری با ثمن ها و موسسات تبلیغی از ظرفیت آنان در برگزاری دوره های آموزشی،همایش، نمایشگاههای مختلف و... استفاده نموده ایم.

 

در بحث تحکیم بنیان خانواده چه اقداماتی در منطقه انجام دادید یا قرار است انجام دهید؟

برگزاری کارگاههای آموزشی،همایش ها و سمینارها با عنوان سبک زندگی اسلامی و تحکیم بنیان خانواده و آیین همسرداری از طریق ثمن ها و ادارات برای عموم بانوان و کارمندان زن شاغل

 

چه نوع فعالیتهای فرهنگی اثرگذار در حوزه زنان و خانواده مدنظر شماست؟

برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز مخاطبین-برگزاری نمایشگاههای تخصصی و جنبی-انجام بازدید از حوزه های فرهنگی به منظور آشنایی با روند کار این حوزه ها-برگزاری مسابقات فرهنگی مختلف-استفاده از نظرات بانوان فعال در عرصه فرهنگ برای پیشبرد اهداف فرهنگی شهرستان

 

لطفاً اهم برنامه ها و اقدامات دفتر را در خصوص هفته ملی حجاب و عفاف به طور اجمالی بیان نمایید؟

برگزاری برنامه خانه های نورانی با محوریت موضوع عفاف و حجاب در محل پارک بانوان، برگزاری نمایشگاه کتاب و مسابقات داستان نویسی و خاطره نویسی با اهداء جایزه به برندگان با موضوع عفاف و حجاب در کل کتابخانه های شهرستان، برگزاری نشست و نمایشگاه عفاف و حجاب در کلیه پایگاههای بسیج خواهران، برگزاری نشست و نمایشگاه پوسترهای عفاف و حجاب،کتاب و ایستگاه نقاشی در فرهنگسرای کوثر، برگزاری دوره های آموزشی گروهی ویژه دختران در شرف ازدواج،زنان مطلقه و...تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)در خصوص شیوه های فرزند پروری و عفاف و حجاب، برگزاری کارگاه آموزشی در مهدهای کودک برای والدین کودکان با موضوع عفاف و حجاب، برگزاری همایش برای زنان سرپرست خانوار با موضوعیت عفاف و اخلاق در خانواده و تجلیل از زنان نمونه در این زمینه، معرفی و تشویق کارمندان نمونه حوزه عفاف و حجاب ادارات (1نفرخانم،1نفرآقا)، برگزاری همایش مبلغات در آستانه ماه مبارک رمضان با محوریت موضوع عفاف و حجاب و سبک زندگی اسلامی و نقش آن در سلامت روانی افراد،اعزام مبلغات به مجالس ختم قرآن،مساجد،امامزاده،مصلی نمازجمعه و حسینیه اعظم و بازشناسی موضوع عفاف و حجاب، برگزاری جلسات زنجیره ای قرآن آموزان و اولیاء آنان به تعداد5000نفر با موضوع عفاف و حجاب در جامعه القرآن، برگزاری مسابقات ورزشی در رشته های مختلف در سطح شهر و روستاها با حجاب به صورت نمادین، بازدید از بندنسوان سازمان زندانها با محوریت موضوع حجاب و عفاف،استفاده از فضاهای تبلیغاتی شهر با اختصاص به موضوع عفاف و حجاب و برگزاری بیش از 50 مورد برنامه در سطح ادارات شهرستان

 

برنامه های شما در سال 93 چیست و قصد دارید به چه نقطه ای برسید؟

پیگیری در زمینه نیازهای اعتباری برای اجرای طرح ها و برنامه های مربوط به امور بانوان و خانواده در شهرستان با همکاری دستگاههای ذیربط،نظارت وپیگیری درزمینه تشکیل وتاسیس و نحوه فعالیت کانون های فرهنگی و اجتماعی بانوان به منظور توسعه مشارکت زنان در عرصه های مختلف و تقويت آنها به عنوان بازوهاي اجرايي امور بانوان،تقويت و گسترش همه جانبه فرهنگ عفاف و حجاب با استفاده از نظرها و اقدامات عملي و موثر ادارات،شناسايي زنان نخبه، موفق و فعال شهرستان و استفاده از توانمندي هاي آنان،حمايت و تقويت تشكل هاي غيردولتي هدفمند و برگزاري جلسات شهرستانی با نمايندگان تشكل ها و...- در نهایت هدف از این برنامه ریزی ارتقاء سطح فكري، اجتماعي و سياسي زنان شهرستان و بهره مندي از توانمندي هاي آنان برای مشارکت نهادینه بانوان با استفاده و بهره برداري از امكانات و يافتن راه حل هاي مناسب براي رفع تنگناهاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي زنان با همكاري دستگاه هاي اجرايي و سایر افراد صاحبنظر در این حوزه می باشد.

 

به منظور گرامیداشت 21 تیرماه روز عفاف و حجاب نمايشگاه فرهنگ و حجاب در محل فرهنگسرای کوثر برگزار گرديده است.

دويران مشاور فرمانداري شهرستان زنجان در بازديد نمایشگاه عفاف و حجاب هدف اصلي از برپائي نمايشگاه را لبيك گفتن به فرامين رهبري دانست افزود: اين نمايشگاه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری کمیته بانوان و خانواده شهرستان به منظور گرامیداشت 21 تیرماه روز عفاف و حجاب در محل فرهنگسرای کوثر مورخ 14/4/93 افتتاح گردیده  و تا تاریخ 24 تیرماه از ساعت 8صبح تا 11 شب در محل مذکور جهت بازدید عموم دایر می باشد.

دويران هدف از برگزاری چنین نمایشگاهی را تبليغ و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در بين آحاد مردم كه برگرفته از تعاليم رهبري است عنوان نمود افزود: مقایسه اندیشه های غربی و اسلامی در رابطه با موضوع حجاب و مسئله وجوب پوشش و حرمت نظر بر زنان با پرداختن به کتاب ها و سایر آثارتالیف شده در این حوزه،نمایش تابلوهایی از اظهار نظر غربی ها و فلسفه ایجاد حجاب با برپایی ایستگاه نقاشی ویژه کودکان با موضوع فوق از ديگر اهداف نمايشگاه می باشد. 

 

 

زنجان - خبرگزاری مهر: مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان گفت: مسئله حجاب نبايد از دستور كار مسئولان كنار رود و دستگاه هاي دولتي حداقل در ساختار اداری به وظيفه خود عمل کنند.

  ماهرخ بلوري در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بهترين راهكار ترويج فرهنگ حجاب و عفاف ارائه الگوهاي حجاب و عفاف در كنار آموزش است  بنابراين  ارائه الگوي مناسب براي حجاب، آموزش از دوران كودكي و در نهايت اطلاع رساني به خانواده بهترين راهكار ترويج اين ارزش ها است.

وی با تبيين نگاه خويش به زن و مرد ابراز كرد: طبيعت خلقت انسان و ساير موجودات زنده بر زوج استوار است و وجود زن و مرد چه در واقعيت موجود در روي زمين و چه در ادبيات ديني-ملي-اساطيري باهم ديده شده است.

بلوری  اظهار داشت: نابرابري هايي كه در طول تاريخ به زنان روا داشته شده موجب ايجاد نگاه ها ويژه به  زن يا مرد است  زمانيكه در دوره جاهليت فرزند دختر محكوم به خاكسپاري است وقتي در جامعه اروپا زنان به عنوان دارائي نه موجوديت شناخته مي شوند بديهي است يك سلسله افكار افراطي فمنيستي نيز ظاهر شود چنين چيزي بديهي است اماطبيعي نيست.

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان اظهار كرد: وقتي در قرآن هميشه زنان و مردان در كنار هم قرار مي گيرند و در شاخص ترين آيه بر برابري تاكيد مي شود چه اصراري بر اصول زن باورانه بايد وجود داشته باشد؟

بلوري تصريح مي كند: زن باوري مشابه مرد باوري،نژاد باوري قوم باوري و در صورت افراط در مقابل خداباوري و انسان باوري قرار مي گيرد.

وي ابراز كرد: زن ومرد مي توانند با لحاظ شرايط اقتصادي،اجتماعي،سياسي و فرهنگي در كنار هم زندگي كنند پيشرفت كنند و فزرنداني شايسته براي آينده تربيت كنند و جامعه را آنگونه كه شايسته ارزش هاي اسلامي-ايراني است
بسازند.

به اعتقاد وی نياز جامعه امروزبازگشت به اصالت خانواده ،حرمت توام زن و مرد و همكاري اين دو ركن ركين خلقت براي پيش برد اهداف انساني،توسعه اقتصادي و پيشبرد مدنيت است.

مدير كل امور بانوان و خانواده استانداري زنجان در خصوص لزوم رعايت حجاب و عفاف گفت: پديده حجاب يك پديده پيچيده  و  اقدام تربيتي است كه  البته مكان  تربيت در خانواده است.

بلوري خاطر نشان كرد: مدرسه نيز نقش تربيتي دارد اما اگر پيام تربيتي خانواده و مدرسه متفاوت باشد اين تربيت به نقطه درستي نمي رسد بنابراين انتظار از خانواده اين است كه فرزندي با زيرساخت هاي پذيرش حجاب و عفاف، آرمان گرا و باطن بين تربيت كند چرا كه  نقطه قوت ما در اين زمينه زير ساخت هاي قوي نظام فرهنگي ماست.

مصاحبه اختصاصي با مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداري ماهنشان

 

 گرچه تمام جوامع زنان روستایی به عنوان یک عامل مهم در نیل به اهداف توسعه روستایی مطرح بوده و در واقع نیمی از نیروی انسانی مورد نیاز توسعه روستایی می باشند ، اما بنا به دلایل مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در عمل کمتر مورد توجه برنامه ریزان و دست اندر کاران مسایل روستایی واقع شده اند . زنان به عنوان یکی از عوامل غیر مشهود و نامرئی در اقتصاد کشاورزی ، سهم عظیمی از کل نیروی انسانی مورد نیاز بخش کشاورزی در سطح جهان را تشکیل میدهند .

زنان روستایی چه به صورت مستقیم در تولید محصولات زراعی و دامی و صنایع روستایی و چه از لحاظ کمک به بخش کشاورزی به عنوان نیروی کار ، پتانسیل قابل توجهی در جامعه به حساب می آیند و سهم این افراد در کشورهای جهان سوم به مراتب بیشتر از سایر کشورها است . معمولا" آمار و ارقامی که در خصوص سهم زنان در تولیدات کشاورزی ارایه می شود بسیار کمتر از حد واقعی است چرا که در این آمار ها غالبا" اشتغال فصلی ، پاره وقت ، بدون مزد و فعالیت های خانه داری منظور نشده است . معهذا آنان نیرویی برای ایجاد تحول و منبعی بالقوه برای پیشبرد اقتصادروستایی و افزایش هر چه بیشتر نرخ رشد تولید مواد غذایی هستند .

در جوامع روستایی ، بخش قابل توجهی از زنان نه تنها بایستی نقش کلیدیشان که عمدتا"در چارچوب اقتصاد خانه قابل طرح است را به عهده داشته باشند ، بلکه در عرصه های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی نیز نقش رو به تزایدی را به دوش بکشند . به عبارتی زنان روستایی عمدتا"در جوامع مردسالار نه  تنها کلیه  وظایف مربوط به خانه و خانه داری را به عهده دارند بلکه به جرات می توان ادعا کرد که در بسیاری از نقاط کشور بدون مشارکت زنان روستایی ، امکان تداوم بعضی از فعالیتهای اقتصادی و تولیدی روستا غیر ممکن می باشد و یا حداقل با بحران جدی مواجه خواهد شد . مطالعات حاکی از این است که زنان در فعالیت های فردی فعال بوده ولی متاسفانه هنوز در فعالیت های اجتماعی، آن چنان که باید و شاید ، وارد نشده اند . زنان روستایی الگوی فعالیت هستند ، دائم در تلاش و کوشش بوده و می توان از آنان به عنوان یک مدیر و برنامه ریز خانوار روستایی یاد کرد . زنان روستایی و محور صمیمیت و بقای خانواده خویش بوده و در خارج از خانه پا به پای مردان و حتی گاهی بیشتر در کلیه فعالیت ها کوشش می نمایند . نقش زنان در زندگی خانوار و فعالیت اقتصادی جوامع عشایری به مراتب بیشتر از نقش زنان در جوامع روستایی است و متناسب با آن نقش اجتماعی زنان عشایر کمتر از فعالیت های اجتماعی زنان روستایی است . فعالیت های تولیدی زنان نقش موثری در بقا افزایش درآمد ، رفاه و آسایش خانوار روستایی داشته و پیامد آن بهبود وضعیت تغذیه ، بهداشت ، جلوگیری از مهاجرت بی رویه ، افزایش سواد و ارتقای منزلت اجتماعی خانوار روستایی می باشد . با وجود روشن بودن نقش سازنده زنان در تولید و اقتصاد روستا و کشور ، آنان از پایگاه اجتماعی مناسبی برخوردار نبوده و به خصوص در مناطق روستایی و عشایری از برنامه های آموزشی و رفاهی محروم گشته اند . لذا باید به زنان و نقش آنان در توسعه توجه خاص صورت گیرد تا زنان دریابند که اولا" مهم و کارساز هستند ، ثانیا" نیازهای آموزشی و خلاءهای فنی زیادی دارند و ثالثا" تلاش جهت تقویت و تواناسازی خود را نباید فراموش کنند.

درحال حاضر فعالیت زنان در صحنه کشاورزی به چند صورت انجام می گیرد . الف : به عنوان عضوی از خانه بهره بردار  ب : به عنوان سرپرست خانواده و مالک  ج : به عنوان نیروی مزد بگیر  میزان مشارکت زنان روستایی در فعالیت های کشاورزی نقاط مختلف کشور بستگی به خصوصیات فرهنگی مناطق ، نوع نظام بهره برداری از اراضی ، ترکیب خانواده ، نوع فعالیت کشاورزی ، خصوصیات طبیعی منطقه و عوامل اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی دارد . در سطح جهانی نیز نقش زنان قابل توجه می باشد و جالب توجه این که در اکثر موارد از یک طرف زنان خانوار مزد نمی گیرند و از طرف دیگر کارگران زن مزد کمتری نسبت به مردان دریافت می کنند.

همچنین از نظر اقتصادی در بسیاری از موارد،بخش عظیمی از زنان روستایی خانه دار به عنوان جمعیت غیرفعال به حساب آورده می شونداین در حالی است که آنان نقش مهمی در افزایش درآمد خانه و تامین رفاه سایر اعضا دارند.

درشهرستان ماهنشان مبحث دختران و زنان روستایی و حل مشکلات عقب ماندگی تاریخی و اعاده حقوق اجتماعی آنان همان قدر که مهم و ضروری و تعیین کننده است، امری حساس و دقیق نیز می باشد ، چرا که فرهنگ پدرسالاری حاکم در جوامع روستایی ، زنان را در موقعیت پایین تری قرار داده است. به گونه ای که در بعضی از جوامع زنان فقط وظیفه تولید مثل و تربیت فرزندان را به عهده دارند و حداکثر به عنوان نیروی کار به حساب می آیند و از هر گونه حق اظهار نظر و تصمیم گیری در محیط خانواده و اجتماع محروم هستند. در این شهرستان به دلیل سنت و آداب و روسومی که از گذشته به ارث رسیده است ، عدالت اجتماعی در خصوص زنان روستایی به خوبی اجرا نشده است و رفاه و آسایش این گروه را با مشکل مواجه کرده است .

 

 

1- بطورخلاصه خودتان را برایمان معرفی کنید؟

اینجانب سیده سکینه موسوی کارشناس ارشد جغرافیا،فرهنگی ، از سال 90 به عنوان مشاور با فرمانداری ماهنشان همکاری می نمایم.

2-از زماني كه به عنوان مشاور فرماندار ماهنشان كار خود را شروع كرديد چه كارهائي انجام داده ايد؟

-اعطای وام خود اشتغالی برای بانوان.

-پیگیری افتتاح ورزشگاه 1000 نفری اختصاصی بانوان(سال 91 افتتاح گردید).

-ترغیب بانوان برای انجام فعالیت های ورزشی .

-راه اندازی کانون بانوان نرجس خاتون و انجمن اسلامی کریمه اهلبیت (س)و ....

-پیگیری راه اندازی و فعالیت شرکت تعاونی ایثار گران ماهنشان ( زنان سرپرست خانوار).

-راه اندازی مشاوره های دینی با همکاری تبلیغات اسلامی از نیمه دوم سال 90.

-پیگیری راه اندازی حوزه ی خواهران با مساعدت امام جمعه محترم شهرستان.

-استفاده از مبلغان حوزوی خواهر در مراسمات دینی و مذهبی و مشاوره ای.

- نظارت در راستای اجرای صحیح طرح غربالگری شهرستان(20نفر در سال 92)

-اجرای طرح مشاوره برای خانواده های آسیب پذیر در روستا های تابعه با همکاری بهزیستی و کمیته امداد.

-اجرای طرح « ایران بانو » بامشارکت بانک کشاورزی برای حمایت از مشاغل خانگی .

-اعطای وام 000/000/100 ریالی به مؤسسه پیشگامان سلامت از طریق ارتباط مستقیم با صندوق مهر رضا (ع) استان.

-تشکیل اتاق فکر جهت شناسایی مسائل فرهنگی بانوان و کودکان و نوجوانان .

-حمایت از بانوان کار آفرین با اعطای وام بلا عوض با همکاری جهاد کشاورزی.

-برگزاری گفتمان های دینی برای رفع شبهات دینی و فرهنگی در روستا های تابعه با همکاری تبلیغات اسلامی و آموزش و پرورش.

-شناسایی وحمایت از زنان و خانواده های آسیب دیده شهرستان از طریق خیرین استان و شهرستان .

-اجرای طرح های توانمند سازی دختران روستایی و طرح ملی رحمت در روستا های تابعه و شهرستان ماهنشان.

-برگزاری کارگاه های آموزشی در بخش کشاورزی و دامداری ویژه بانوان برای اشتغالزایی با همکاری جهاد کشاورزی و بخشداری ها.

-تشکیل کمیته های پژوهشی و فرهنگی در کارگروه عفاف و حجاب برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب از سال 92.

-تشکیل کمیته کاهش آسیب های اخلاقی به منظور احصا مشکلات اجتماعی شهرستان با همکاری تبلیغات اسلامی.

-برگزاری دوره های آموزشی برای آگاهی وارتقای سلامت بانوان شهرستان و روستا های تابعه با همکاری بهداشت و درمان.

-مجوز تأسیس حوزه ی علمیه زینب کبری ماهنشان با همکاری و مساعدت امام جمعه محترم شهرستان و تبلیغات اسلامی .( در شرایطی مجوز فعالیت حوز ه ی علمیه خواهران صادر گردیده که حوزه ی برادران در این شهرستان وجود ندارد)

-حمایت از بانوان در عرصه خبرنگاری (از سال 92 خبرنگار صدا و سیماشهرستان خانم می باشد)

-برگزاری دوره های مهار ت های زندگی برای والدین و دانش آموزان دختر با همکاری آموزش و پرورش و فنی و حر فه ای

و...

3-تا كنون جداي از ظرفيت هاي دولتي چه ظرفيتهاي ديگري در حوزه زنان خانواده شناسائي و يا ايجاد كرديد؟

-برگزاری مراسمات فرهنگی مختلف در کلیه مناسبات توسط هیئت فاطمه الزهرا(س) توسط کمک ها و مشارکت های مردمی.

-تهیه انواع کمپوت ها ،ترشیجات ،مرباهااز محصولات شهرستان توسط زنان سرپرست خانوار با اعتبارات شخصی.

-تهیه عسل میوه ای برای اولین بار در سطح شهرستان توسط یک بانوی روستایی شهرستان ماهنشان.

-توانایی بانوان در فعالیت های مختلف کشاورزی و دامداری.

-توانایی و مهارت بانوان در صنایع دستی (در سال 93 در جشنواره آش در سطح استان یک بانوی هنرمند ماهنشانی به عنوان نفر اول وبرگزیده در گلیم بافی انتخاب گردید)

-توانایی بانوان در پرورش قارچ و ورمی کمپوست (در سطح شهرستان بانوان به عنوان کار آفرین حتی در سطح استان معرفی گردیده اند)

و...

4-در بحث تحكيم بنيان خانواده چه اقداماتي در منطقه انجام داديد يا قرار است انجام دهيد ؟

-تشکیل کمیته تحکیم بنیان خانواده .

-برگزاری همایش ونشست های تخصصی برای اعضاهای شورای شهر و روستایی با همکاری بخشداری ها و تبلیغات اسلامی .

-اجرای دوره های مختلف آموزشی با عنوان مهارت های زندگی با سبک اسلامی با همکاری کمیته امداد-آموزش و پرورش-سپاه ناحیه-تبلیغات اسلامی در سطح شهرستان و روستا های تابعه.

-برگزاری کارگاه های آموزشی تربیت اسلامی با حضور اساتید مجرب استان با همکاری انجمن کریمه اهل بیت (س).

-توزیع بسته های فرهنگی و آموزشی درراستای تحکیم بنیان خانواده مراسمات مختلف.

-ترویج ازدواج آسان در بین جوانان با برگزاری همایش ها و نشست های مختلف و ...( همایش پیوند آسمانی )

-شناسایی و تشویق مادران شایسته در تربیت فرزندان متعهد و متخصص .

-حمایت از پژوهش ها و تحقیقات در حوزه خانواده و سبک زندگی دینی و اسلامی .

-شناسایی وبازدید از خانواده های آسیب پذیردر جهت رفع مشکلات و تحکیم بنیان خانواده.

-گسترش ،تعمیم و ارتقاء کیفی خدمات مؤثروبه هنگام مبتنی بر آموزش و توانمند سازی خانواده های در معرض آسیب با همکاری ادارات .

و...

5-چه نوع فعاليتهاي فرهنگي اثرگذار در حوزه زنان و خانواده مدنظر شماست؟

-استفاده از ظرفیت های تبلیغی نهادها جهت گسترش ورزش همگانی(ورزش و جوانان-آموزش و پرورش-بهداشت و درمان-سپاه ناحیه)

-در صورت امکان برگزاری کارگاه مهارت های مشاوره در امور بانوان برای مشاوران (شرح وظایف –فن بیان و...)

-برگزاری دور های مختلف آموزشی با محوریت تقویت مهارت های زندگی و توسعه اجتماعی و توانمند سازی با رویکردتحکیم بنیان خانواده.

-آموزش معلمان به عنوان قشر فرهنگ گستر در نشر و ترویج آموزه های دینی در بین دانش آموزان .

-آگاه سازی ،فرهنگ سازی ،نهادینه سازی و حمایت از نقش محوری و تصمیم گیری زنان در تأمین و سلامت خود،خانواده و جامعه.

و....

6-برنامه هاي شما در سال 93چيست و قصد داريد به چه نقطه اي برسيد؟

-ادامه برنامه های سال 92.

-ترغیب اساتید و فرهیختگان شهرستان در راستای ترویج تحقیق و پژوهش درحوزه زنان .

-احصا پتانسیل ها و ظرفیت ها و مسائل بانوان در سطح شهرستان و روستاهای تابعه.

-ترغیب بانوان برای انجام فعالیت های ورزشی.

-پیگیری فعالیت شرکت تعاونی ایثارگران ماهنشان و راه اندازی دوباره شرکت مزبور.

-پیگیری مصوبات در راستای فعالیت کمیته های ذیل کارگروه بانوان و خانواده شهرستان.

-ترغیب و پیگیری فعالیت های کانون بانوان.

-ترغیب و تشویق بانوان برای انجام فعالیت در عرصه های اقتصادی با توجه به شرایط جغرافیایی و امکانات منطقه .

-شناسایی و حمایت از زنان نخبه و فرهیخته شهرستان در عرصه های مدیریتی .

-توسعه حمایت اجتماعی مؤثر در باز پروری و باز توانی و رفع آسیب برای زنان و خانواده های آسیب دیده شهرستان .

و.....

 
 
      

                    

حضرت فاطمه زهرا (س) متصل‌کننده نبوت به امامت محسوب می‌شوند.

مديرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) متصل‌کننده نبوت به امامت محسوب می‌شوند.

 

  به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان،آذر آوازه در گردهمايی نقش زنان در حماسه سياسی و اقتصادی اظهار کرد: برای تبيين شعار حماسه سياسی و اقتصادی نيازمند الگوگيری از ائمه اطهار (ع) هستيم.

  وی با بيان اينکه تحليل شخصيت حضرت زهرا (س) در جامعه ضروری است، افزود: حضرت زهرا (س) الگوی جامعه بشريت است.

  *حضرت زهرا (س) الگوی همه مردان و زنان است

  مديرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان با اشاره به اينکه حضرت زهرا (س) دختر، مادر، همسر و انسانی نمونه بودند، خاطرنشان کرد: حضرت زهرا (س) الگوی همه مردان و زنان جامعه است.

  وی تبيين ابعاد شخصيتی حضرت زهرا (س) را برای تبيين نقش زنان در حماسه سياسی و اقتصادی مهم ارزيابی کرد و گفت: حضرت زهرا (س) حماسه‌سازترين زن در سياست و اقتصاد بودند.

  آوازه با بيان اينکه اگر حضرت زهرا (س) نبود ادامه راه نبوت و اتصال نبوت به امامت امکان‌پذير نمی‌شد، افزود: حضرت فاطمه زهرا (س) متصل‌کننده نبوت به امامت محسوب می‌شوند.

  وی با اشاره به حضور حماسی فاطمه زهرا (س) در مسئله فدک خاطرنشان کرد: در مسئله فدک اين بانوی بزرگ اسلام حضور در صحنه را تکليف خود می‌دانستند.

  *حضرت زهرا (س) حماسه‌ساز سياسی و اقتصادی بود

  مديرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان با بيان اينکه سخنرانی حضرت فاطمه زهرا (س) در مسجد کوفه خلق حماسه اقتصادی است، گفت:‌ اين بانوی بزرگ اسلام حماسه‌ساز سياسی و اقتصادی بود.

  وی با اشاره به ولايت‌پذيری حضرت فاطمه زهرا (س) خاطرنشان کرد: بايد ولايت‌پذيری اين حضرت الگوی افراد جامعه باشد.

  آوازه با بيان اينکه مشارکت بانوان در انتخابات همواره تاثيرگذار بوده است، افزود: در سال حماسه سياسی نيز زنان نقش تاثيرگذاری دارند.


شهرک‌های صنعتی بزرگترين ايده فعاليت اقتصادی بانوان است

مديرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان گفت: اشتغال‌زايی در شهرک‌های صنعتی يکی از بزرگترين ايده‌ها برای فعاليت اقتصادی بانوان است.

 

  به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، آذر آوازه 14/2/92 در مراسم تحويل واحدهای توليدی مجتمع سايت کارگاهی بانوان زنجان اظهار داشت: شهرک صنعتی يکی از بزرگترين ايده‌ها با ابتکار استاندار زنجان در زمينه فعاليت اقتصادی زنان در زنجان بوده است.

  وی با بيان اينکه مجتمع سايت بانوان تنها پروژه‌ای نيست که برای بانوان ايجاد شده است، تصريح کرد: تاکنون شاهد پروژه‌های ديگری در زمينه اشتعال بانوان در زنجان بوده‌ايم.

  آوازه تاکسی بی‌سيم بانوان را يکی از زمينه‌های ايجاد اشتغال‌ در زنجان برشمرد و خاطرنشان کرد: بيش از 120 مورد اشتغال در تاکسی بی‌سيم بانوان ايجاد شده است.

  وی ادامه داد: در تاکسی بی‌سيم بانوان از 700 سرويس موجود 150 سرويس برای مدارس زنجان اختصاص يافته است.

  مديرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان پارک بانوان را از ديگر زمينه‌های اشتغال‌زايی برای بانوان زنجان دانست و اظهار کرد: در پارک بانوان علاوه بر قسمت ورزشی و تفريحی 30 اشتغال نيز برای بانوان ايجاد شده است.

  وی به اشتغال‌زايی بيش از 150 نفر بانوان در موسسه روزبه زنجان اشاره کرد و گفت: با حمايت‌های استانداری اين اشتغال‌زايی به 300 نفر نيز می‌رسد.

  مديرکل امور بانوان و خانواده استانداری زنجان به فعاليت‌های اقتصادی زنان در صدر اسلام اشاره کرد و افزود: حضرت خديجه (س) يکی از فعالان اقتصادی و تاجر بزرگ در بحث تجارت بودند که امروزه برای بانوان ايرانی الگو هستند.

  وی به فعاليت‌های بانوان در زمان پيامبر اشاره کرد و اذعان داشت: پيامبر اعظم (ص) به اقتصاد زنان اهميت فراوان می‌دادند.

  آوازه با بيان اينکه حضرت فاطمه (س) تاکيد داشتند که هيچ نامحرمی او را نبيند و ايشان نيز نامحرمان را نبينند، اضافه کرد: ايشان در مسائل اجتماعی حکم و تکليف می‌دانستند و در ميان مردان مهاجر و انصار سخنرانی کرده و به بحث اقتصاد نيز اشاره می‌کردند.

استحکام بنيان خانواده هدف اصلی طرح مطلع مهر است

مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان هدف از برگزاری طرح مطلع مهر را استحکام بنيان خانواده و کاهش آمار طلاق در بين خانواده‌ها اعلام کرد.

 

  به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، آذر آوازه  در اولين جلسه کارگروه بانوان استان زنجان در سال92 با اشاره به آماده شدن سايت توليدی صنعتی بانوان در زنجان اظهار داشت: حل مشکلات اين سايت به مدد همکاری ارگان‌های مختلف امکانپذير شده است.

  وی بهره‌برداری از سايت کارگاهی بانوان واقع در شهرک صنعتی زنجان را در سال حماسه سياسی و حماسه اقتصادی از افتخارات اعلام کرد.

  مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان به آغاز مرحله اجرايی طرح مطلع مهر اشاره و تصريح کرد: مرحله بازآموزی اساتيد اين دوره‌ها برگزار شده است.

  وی به ابلاغ آئين‌نامه اجرای طرح مطلع مهر اشاره کرد و افزود: اين کلاس‌ها طی 24 ساعت برگزار می‌شود.

  آوازه هدف از برگزاری طرح مطلع مهر را استحکام بنيان خانواده و کاهش آمار طلاق در بين خانواده‌ها اعلام کرد.

  وی به در پيش بودن هفته زن اشاره و اضافه کرد: دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان با همکاری ساير ارگان‌ها اقدام به برگزاری برنامه‌های متعدد به اين مناسبت می‌کند.

  مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان با اشاره به برنامه‌ريزی انجام شده بيان داشت: با توجه به شناخته شدن پارک بانوان به عنوان محلی برای برگزاری جشن‌ها، اغلب برنامه‌های هفته گراميداشت زن در اين پارک برگزار می‌شود.

  وی با اشاره به لزوم برگزاری مراسم‌های جشن در ارگان‌های دولتی تاکيد کرد: اين جشن‌ها بايد همراه با برنامه‌های تحليلی برگزار شود.

  آوازه از برگزاری جشنواره ورزشی حورا در هفته زن خبر داد و افزود: اين جشنواره در پنج رشته ورزشی برگزار می‌شود.

  وی با اشاره به برگزاری همايش زن و عفاف با مسئوليت اجتماعی تصريح کرد: ايستگاه‌های عکاسی، قصه‌گويی، نقاشی، مشاوره تربيتی و دوره تربيت دينی هم برگزار می‌شود.

  مديرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری زنجان به برگزاری ايستگاه سلامت در رابطه با شعار سازمان بهداشت جهانی يعنی جدی گرفتن فشار خون اشاره و اضافه کرد: ويزيت رايگان هم در مراکز بهداشتی درمانی در رابطه با سرطان سينه طی هفته زن انجام می‌شود.

دی ان ان