X

اخبار

به نقل از وب سایت پایداری ملی

تحریم نفتی ایران هزینه پالایشگاه های آسیایی را افزایش داد

رویترز طی گزارشی نوشت تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران باعث افزایش هزینه پالایشگاه های آسیایی و کاهش سود آن ها شده است.

شنبه, 18 خرداد,1398
نویسنده: اکبر فتحی
نسخه چاپی
تحریم نفتی ایران هزینه پالایشگاه های آسیایی را افزایش داد

به گزارش پایداری ملی، به نظر می‌رسد پالایشگاه‌های آسیا خوب از پس نبود عرضه نفت ایران بر آمده اند ولی برای سودشان هزینه‌هایی در برداشته است.

  آمریکا معافیت هایی را که به هشت خریدار بزرگ نفت ایران داده بود در ابتدای ماه می تمدید نکرد و اعلام کرد که هدفش توقف کامل تمام صادرات نفت ایران است.

 به نظر می رسد ایرانی‌ها از استراتژی های مختلفی برای ادامه صادرات نفت دور از دید آمریکا و ردیاب‌های سرویس های مختلف استفاده کرده‌اند. علی رغم احتمال افزایش ترفندهای ایران در صادرات نفت ، آنچه قابل مشاهده است کاهش محسوس صادرات نفت ایران در ماه می است.

 تنها هفت نفتکش ایرانی محموله‌های خود را در بنادر آسیا تا 30  می تخلیه کرده‌اند و یک نفتکش دیگر طبق برنامه روز جمعه می‌رسد.

 از این محموله های شناسایی شده ، 6 تا به سمت چین ، بزرگ‌ترین مشتری ایران و دو تا به سمت هند ، دومین خریدار بزرگ نفت ایران رفته اند.

 قابل توجه است که 7 تا از این 8 نفتکش ایران را قبل از آوریل ترک کردند یعنی زمانی که این کشورها هنوز معافیت خرید نفت ایران را داشتند.

 اطلاعات نشان می دهد هند و چین روی هم حدود 480600 بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده اند که کمتر از 1.12 میلیون بشکه ماه آوریل است. سایر خریداران نفت ایران مثل ژاپن و کره جنوبی در ماه می  هیچ نفتی از ایران نخریدند.

 برای ماه ژوئن، در حال حاضر هیچ نفتی از ایران روانه این مشتریان آسیایی نشده است. تنها یک محموله به سمت اندونزی و یکی دیگر به سمت ترکیه می‌رود.

 واضح است که این محموله ها نشان دهنده کل صادرات نفت ایران نیستند ولی نشان می دهند که تحریم های آمریکا به طور قابل توجهی ایران را به حاشیه بازار جهانی نفت کشانده است.

 از نظر تأثیر نبود بشکه‌ای نفت ایران ، به نظر می رسد مشتریان آسیایی توانسته اند نفت خام کافی از سایر عرضه‌کنندگان بگیرند حتی با قیمت‌های بالاتر.

 انتظار می‌رود کل واردات نفت خام در آسیا حدود 24.84 میلیون بشکه در روز باشد که کمتر از 26.73 میلیون بشکه ماه آوریل است.

 ولی ارقام ماه آوریل به خاطر افزایش واردات نفت ایران توسط پالایشگاه های چینی قبل از انقضای معافیت ها  و همچنین آغاز فعالیت واحدهای پالایشگاهی جدید  بالا بوده است.

 واردات آسیا در ماه می احتمالا بیشتر از مارس و فوریه است که نشان می‌دهد پالایشگاه ها توانسته اند نفت خام کافی به دست بیاورند ولی قیمت‌های بالا به سود آنها ضربه زده  و حاشیه سود پالایشگاهی را به کمترین حد طی 16 سال رسانده است.

 سود هر بشکه نفت دوبی که در پالایشگاه سنگاپور فرآوری می شود روز جمعه 2.87 دلار بود یعنی کمتر از 4.21 دلار ماه قبل و میانگین یک ساله 4.46 دلار.

 انتظار می رود عربستان سعودی قیمت نفت را برای تمام درجه های نفت خامی که به پالایشگاه های آسیا می فروشد ، برای سومین ماه پیاپی افزایش دهد که نشان دهنده تقاضای بالای نفت خام سنگین با توجه به نبود بشکه های نفت ایران و محدودیت تولید اوپک و متحدانش از جمله روسیه است.

یک تاثیر منفی دیگر برای پالایشگاه های آسیا ، افزایش صادرات محصولات نفتی چین است که ظرفیت پالایشگاهی را سریع‌تر از رشد تقاضای داخلی تقویت کرده است.

 در کل ، پالایشگاههای آسیا از  دو جهت تحت فشار هستند: از نظر هزینه های بالای نفت خام به خاطر نبود بشکه های نفت ایران و از نظر صادرات بالاتر محصولات نفتی از طرف چین.

منبع خبر

تعداد نمایش ها (69)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

دی ان ان