X

حراست

اوقات شرعی

آخرین اخبار

وضعیت استان برای افزایش زیر ساخت های سرمایه گذاری؛

زنجان برای سرمایه گذاران خارجی جذاب شد

یکشنبه, 27 اسفند,1396
نویسنده: Admin
نسخه چاپی
کلمات کلیدی:
زنجان برای سرمایه گذاران خارجی جذاب شد

آبان ماه امسال هنگامی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، استان های جذاب کشور برای سرمایه گذاران خارجی اعلام شد که برای اولین بار، نام زنجان در بین سه استان برتر کشور پس از استان های فارس و کرمان قرار گرفت و پس از زنجان نیز نام استان هایی همچون قزوین و البرز به چشم می خورد که توانسته بودند در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی، از سایر استان های کشور پیشی بگیرند. بی شک قرار گرفتن نام استان زنجان در بین 5 استان برتر کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی، نقطه عطف و بزنگاه مهم اقتصادی برای زنجان به شمار می آید که این مهم، البته حاصل تلاش ها و اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولین عالی استان در کنار سایر دستگاه های اجرایی استان است. اما به راستی چه اتفاقی در مدت روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در طول 4 سال اخیر و به خصوص 18 ماه گذشته در استان صورت گرفت که زنجان در این جایگاه قرار گرفت. این گزارش شاید پاسخی بر این پرسش باشد.
عزم جزم مدیران
از روزی که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور در سال 92 بر مسند کار قرار گرفت، تاکید وی همواره بر جذب و افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور بوده است. حتی مذاکرات نفس گیر وزارت خارجه با گروه 5+1 که منجر به عقد تفاهمنامه موسوم به برجام شد، نتیجه نهایی و مورد نظر آن، جذب سرمایه گذاری خارجی و به تبع آن، افزایش اشتغال و رونق کسب و کار در کشور بود. در راستای همین سیاست طی دولت یازدهم نیز تلاش های مناسبی در استان از سوی مهندس جمشید انصاری استاندار اول دولت تدبیر و امید و در ادامه توسط مهندس درویش امیری طی 18 ماه اخیر برای افزایش سرمایه گذاری خارجی و جذب سرمایه های جدید انجام شد تا موتور محرکه استان که همان بخش صنعت است، از رکود خارج شده و بتواند در چرخه اقتصاد استان و کشور مثمر ثمر باشد.
اما آیا در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، زیرساخت های لازم برای انجام این مهم در استان فراهم بود؟ جواب این سوال، بی شک در وضعیت آن روزهای سرمایه گذاری خارجی استان نهفته است. به همین دلیل مدیریت وقت استان تصمیم به ایجاد و فراهم کردن برخی زیرساخت های مورد نیاز به منظور حضور سرمایه گذاران خارجی در استان گرفت. پس از روی کار آمدن مهندس درویش امیری به عنوان استاندار زنجان در شهریور 95، البته این روند، شتاب بیشتری به خود گرفت و شاهد جهش بسیار مناسب زنجان در جذب سرمایه گذاری خارجی به استان زنجان هستیم؛ به گونه ای که استان سعی کرد با ایجاد زیرساخت ها و جذابیت هایی به منظور جذب بیش از پیش سرمایه گذاران خارجی، از سایر استان های کشور پیشی بگیرد و رتبه استان در کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری، موید تلاش ها و اقدامات صورت گرفته استاندار زنجان در این راستا می باشد.
بی شک یکی از مواردی که باعث شده است تا استان زنجان در جذب سرمایه گذاری خارجی پیشگام باشد، همدلی، اتحاد، پرهیز از حاشیه روی و تمرکز بر جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی از سوی تمامی مسئولان استانی است؛ به گونه ای که بارها مشاهده شده است که از سوی مدیریت عالی استان، بر لزوم رعایت این موارد در بازه های زمانی مختلف تاکید شده و همواره اصل بر اعتدال و میانه روی و پرهیز از موازی کاری و حاشیه روی و همپنین پاک دستی و همگام بودن در روند اداره امور استان مورد تاکید قرار گرفته است. ایجاد فضایی آرام و بدون حاشیه و تنش در کنار انجام مذاکرات مختلف و انجام سفرهای خارجی با کشورهای همسایه به منظور جذب سرمایه گذار، البته یکی از مسائل مهم و موفقیت آمیز استان در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی است. همه این موارد در کنار فراهم کردن زیر ساخت های مناسب از سوی استان، دلیل دیگری بر توفیقات کسب شده در زمینه جذب سرمایه گذار است.
وقتی زیر ساخت فراهم می شود 
استان زنجان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، بدون شک از وضعیت مناسب تری در مقایسه با سایر استان های کشور برای حضور سرمایه گذاران دارد. قرار گرفتن در مسیر ترانزیت پایتخت کشور به شمالغرب و پس از آن به کشور ترکیه و شرق اروپا، همجواری با 7 استان مهم و استراتژیک کشور که موقعیت بی نظیری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند، وجود فرودگاه، راه آهن و آزادراه بسیار مناسب که دسترسی به تمام نقاط کشور را در کمترین زمان ممکن میسر می سازد، همچنین داشتن تمامی زیرساخت های لازم به منظور حضور سرمایه گذاران در کنار توانمندی بسیار مناسب بخش صنعت، معدن و کشاورزی، تمامی زمینه های لازم را برای افزایش و جذب سرمایه گذاری خارجی در استان هموار می سازد.
در کنار این قابلیت ها، البته در یک سال گذشته نیز اقدامات بسیار مطلوبی از سوی مدیریت عالی استان برای جذب سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است. از جمله این اقدامات می توان به دوخطه کردن راه آهن زنجان-تهران اشاره کرد که عملیات اجرایی آن هم اکنون با سرعت مناسبی در استان ادامه دارد. در این راستا البته استاندار زنجان در روزهای گذشته و در نشست خود به همراه مجمع نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، دستورات لازم از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر بهبود وضعیت اعتباری و بودجه دو خطه کردن راه‌آهن زنجان-قزوین و سایر محورهای در دست اجرا و همچنین پروژه‌ های آبی استان به ‌ویژه حل مشکلات مربوط به سد مشمپا و پروژه‌ های آب روستایی، صادر شد. همچنین دستور ویژه معاون اول رییس جمهور در خصوص حل مشکل اجرای پروژه فاینانس نیروگاه زنجان یک و رفع مشکل تامین منابع مالی پروژه دو خطه کردن راه آهن زنجان- تهران با پیگیریهای استاندار زنجان اخیراً صادر شده است.
احداث 4 نیروگاه با ظرفیت تولید 2200 مگاوات برق، استقرار شهرک آی تی در زنجان که این موضوع می تواند زنجان را به قطب تولید برق، آی تی و الکترونیک کشور تبدیل کند، همچنین عبور خط اصلی گاز کشور از زنجان به منطقه شمالغرب که می تواند استان را در تامین انرژی واحدهای تولیدی بی نیاز کند، از جمله فعالیت هایی است که در یک سال گذشته در استان صورت گرفت و همین موارد توانست زنجان را به یکی از جذاب ترین استان های کشور در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی تبدیل کند. راه اندازی نیروگاه 200 مگاواتی خورشیدی توسط سرمایه گذاران چینی، اجرای مشارکتی نیروگاه 600 مگاواتی توسط تیم سرمایه‌ گذار چینی، ساخت پنل‌ ها و سلول‌ های خورشیدی توسط همین سرمایه گذار در راستای تحقق قطب برق، الکترونیک و آی ‌تی زنجان، تامین 12 پست اختصاصی برق برای واحدهای صنعتی استان و راه اندازی پست ‌های دیگر در این راستا، از دیگر اقدامات زیربنایی صورت گرفته استان در این زمینه می باشد.
سند اراضی شهرک صنعتی خرمدره فک رهن شد
یکی از اقدامات بسیار مناسب مهندس درویش امیری استاندار زنجان در 6 ماه گذشته، فک رهن اراضی شهرک صنعتی خرمدره بود که این اقدام، گام بسیار بزرگی برای واحدهای صنعتی موجود در این شهرک و همچنین تسهیل و روان سازی امور به منظور جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در این شهرک استراتژیک استان به شمار می آید. گفتنی است در سال های گذشته، به دلیل اخذ وام از سوی یکی از واحدهای تولیدی مستقر شهرک صنعتی خرمدره، سند کل شهرک، در رهن بانک عامل قرار گرفته بود و به همین دلیل، سایر واحدهای تولیدی نمی توانستند از تسهیلات مورد نیاز استفاده کنند و عملاً 45 واحد تولیدی مستقر در شهرک صنعتی خرمدره به مدت 12 سال گرفتار مشکل توقیف اسناد بودند.
در این زمینه و با توجه به اینکه شهرک صنعتی خرمدره، 338 هکتار مساحت دارد و واحدهای تولیدی زیادی در این شهرک مستقر هستند، فاز اول این شهرک به مساحت 50 هکتار و بعد از گذشت 9 سال، از رهن بانک خارج شد و مشکلات صاحبان صنایع از بابت دریافت تسهیلات بانکی برطرف گردید و به فاصله کمتر از 3 ماه از انجام این امر، مشکل سند 34.5 هکتار از اراضی فاز دوم این شهرک نیز با پیگیری های انجام گرفته از سوی مقام عالی اجرایی استان و مدیران شهرستانی، برطرف گردید و البته این مهم با پیگیری های صورت گرفته از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت، صورت گرفت و در حال حاضر، آماده واگذاری به صاحبان صنایع مستقر در این شهرک است، این در حالی است که اگر این اقدامات در زمان مقرر خود پیگیری می شد، این واحدها سال ها معطل این اقدامات نمی ماندند و پیگیر فعالیت های واحدهای تولیدی خود بودند.
گفتنی است افزایش قدرت جذب سرمایه در گردش و اِعمال ارزش واقعی واحدهای صنعتی، صدور اسناد مالکیت برای خریداران، نقل و انتقال اراضی، مالکیت تفکیکی برای تسریع و تسهیل فعالیت واحدهای صنعتی بهره‌ بردار که مشکلات بانکی در مورد اخذ تسهیلات و ترهین محل اجرای طرح و وثیقه قرار دادن سند مالکیت داشتند، بسیار دارای اهمیت است که با این اقدام، مشکلات آنها در این بخش حل می ‌شود. همچنین بار روانی ایجاد شده برای برخی سرمایه گذاران خارجی به منظور وجود مشکل در این شهرک صنعتی و عدم انجام سرمایه گذاری لازم در این شهرک نیز از جمله مواردی است که با برطرف شدن مشکل سند این اراضی، به خودی خود از بین می رود.
زنجان، گوی سبقت سرمایه گذاری را ربود
نگاهی به واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته در یک سال گذشته در استان موید این نکته می باشد که زنجان توانسته به خوبی گوی سبقت را از رقبا در جذب سرمایه گذاری خارجی برباید و خود را در بین 5 استان برتر کشور جای دهد. این مهم وقتی ارزش خود را بیش از پیش جلوه می دهد که بدانیم استان های برتر کشور در این زمینه در سال های پیش، به دلایلی یا جذابیت خود را برای سرمایه گذاران خارجی از دست داده اند و مدیریت ارشد استان زنجان توانسته است به خوبی با احصاء موانع و برطرف کردن آنها و همچنین فراهم کردن زمینه های مناسب، سرمایه گذاران را به سمت خود جلب کند. به گفته مسئولان استانی، تاکنون سرمایه گذاران 5 کشور موفق به آغاز فعالیت تولیدی و صنعتی در استان شده اند. اینکه استان توانسته است پس از سال ها، در جمع بزرگان جذب سرمایه گذاری خارجی کشور قرار بگیرد، اتفاق بسیار مبارکی است که برای استان، محقق شده است و البته این مهم، حاصل تلاش شبانه روزی و بدون وقفه استاندار زنجان و تیم مدیریتی وی در کنار حمایت های صورت گرفته از نهادهای بالادستی می باشد.

تعداد نمایش ها (845)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

x
دی ان ان