X

اخبار

مدیر هسته گزینش استانداری زنجان: معیار گزینش کارگزاران، شایسته سالاری است

مدیر هسته گزینش استانداری زنجان بر ضرورت شایسته گزینی و شایسته سالاری در نظام اداری تاکید کرد و گفت: در گزینش کارگزاران، مدیران و کارکنان نظام اداری به انتخاب افراد شایسته توجه می شود.

چهارشنبه, 09 مرداد,1398
نسخه چاپی
کلمات کلیدی:
مدیر هسته گزینش استانداری زنجان: معیار گزینش کارگزاران، شایسته سالاری است

حسین همپا در نشست مدیران و کارشناسان گزینش دستگاه های اجرایی استان که در سفر دبیر هیئت عالی گزینش کشور و با حضور استاندار زنجان برگزار شد،  بخش گزینش را یکی از حساس ترین مراحل جذب نیروی انسانی توصیف کرد و افزود: در استخدام نیروی انسانی، برخورداری از حداقل شرایط استخدام برای داوطلبین کافی است ولی در زمان گزینش، افراد دارای حداکثر شرایط و شایستگی ها برای احراز پُست ها انتخاب می شوند.

وی مشکلات ناشی از انتخاب های نادرست را دارای خسارت و هزینه بالا برای سیستم اداری دانست و تاکید کرد: هر شغل توانمندی ها و صلاحیت خاص خود را می طلبد و از این رو، برخورداری از توانایی انجام مسئولیت ها، مهارت، دانش و تعهد از دیگر معیارهای مهم انتخاب کارگزاران می باشد.

مدیر هسته گزینش استانداری شایسته سالاری را یکی از مراحل شش‌گانه جذب افراد شایسته در نظام اداری عنوان کرد و گفت: استفاده از موثرترین روش ها برای انتخاب و پرورش نیروی انسانی شایسته در قالب شایسته خواهی، شایسته یابی،شایسته گزینی، شایسته گماری، شایسته پروری از دیگر گام هایی است که در نهایت به شایسته سالاری منجر خواهد شد.

همپا در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی ویژگی های جغرافیایی و جمعیتی استان زنجان نیز پرداخت و خاطر نشان کرد: استان زنجان با بیش از 1057 هزار نفر جمعیت که 346 هزار نفر را روستائیان و 711 هزار نفر را جمعیت شهری استان تشکیل می دهد و با 7 استان دیگر کشور مرز مشترک دارد.

در ادامه استاندار زنجان نیروی انسانی را بزرگترین سرمایه هر جامعه توصیف کرد و گفت: در هر جامعه و هر مجموعه ای، نیروی انسانی کارآمد مهم‌ترین سرمایه مدیر و آن مجموعه به شمار می آید و در دنیا نیز همین نیروی انسانی موجب رشد فناوری ها و رسیدن به دوران تکینگی شده است.

مقام عالی استان جامعه امروز را نیازمند پرورش و گزینش مدیران و کارشناسانی با قابلیت آرام‌سازی جامعه توصیف کرد و افزود: اولویت بزرگ امروز در جامعه ما حفظ آرامش است و برای دستیابی به این هدف باید از نیروهای متخصص با توانمندی های بالا استفاده شود.

حقیقی، وجود ناآرامی در جامعه را ضمن ایجاد نارضایتی در مردم، موجب ارائه تحلیل‌های نادرست به دشمنان دانست و تاکید کرد: جایگاه هسته های گزینش در انتخاب مدیران و کارشناسانی که بتوانند در آرام‌سازی جامعه نقش خود را ایفا کنند اهمیت بسیار زیادی دارد.

استاندار زنجان تصریح کرد: برخورداری از توانمندی و تخصص حرفه‌ای، تعهد، تقید به آداب اسلامی و روحیه آمادگی خدمت باید در انتخاب و جذب نیروی انسانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و شایستگی های حقیقی افراد بدون در نظر گرفتن جناح ها و تفکرات سیاسی شخصی آنان مورد گزینش قرار گیرد.

وی رعایت عدالت در گزینش افراد را بسیار ضروری خواند و گفت: در انتخاب افراد شایسته باید به دور از هرگونه افراط و تفریط و با رعایت عدالت گزینش صورت گیرد، چرا که ضمن احترام به آبروی افراد باید در دنیا و آخرت نیز در قِبال انتخاب هایمان پاسخگو باشیم.

مدیرعالی اجرایی استان تاکید کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی با خون هزاران شهید و فداکاری هزاران جانباز و آزاده و ایثارگر شکل گرفته و فعالیت اشخاص در قالب احزاب و جناح های مختلف سیاسی در چارچوب قوانین این نظام نباید در گزینش افراد صرفا ملاک ارزیابی قرار گیرد.

گفتنی است در ادامه این نشست، دبیر هیئت عالی گزینش کشور نیز فعالیت های حوزه گزینش در ادارات را بسیار حساس، مقدس و تاثیرگذار توصیف نمود و گفت: باید سه اصل صحت، سرعت و سلامت در زمینه محبت بعنوان اصول گزینش کارکنان مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام نقویان خاطر نشان کرد: انتخاب فرد شایسته با در نظر داشتن ویژگی های زمانی، مکانی و موقعیت شغلی افراد، از اهمیت بالایی برخوردار است و باید توجه داشت که جلب رضایت مردم، مهمترین ثمره انتخاب افراد شایسته از طریق گزینش باشد.

وی درصد قابل توجهی از رضایتمندی عمومی از نظام جمهوری اسلامی را وابسته به رضایت مردم از کارگزاران نظام دانست و گفت: اگر رضایت مردم در مراجعه به ادارات و دستگاه های اجرایی جلب شود از مجموعه نظام نیز راضی خواهند بود که تحقق این رضایت در گرو انتخاب افراد شایسته توسط گزینش هاست.

دبیر هیئت عالی گزینش کشور بهبود معیارها و روزآمدی روش ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: کیفیت انتخاب نیروی انسانی و گزینش افراد بر اساس میزان صداقت با مراجعین، مردم‌داری افراد و تخصص آن‌ها از ضروریات امر گزینش کارگزاران می باشد.

وی تصریح کرد: باید امر گزینش را جدی بگیریم چرا که از یک سو با آبرو و سرنوشت افراد و از سوی دیگر با سرنوشت یک ملت ارتباط مستقیم دارد و گاهی نفوذ یک تفکر ناصحیح ممکن است به کل مجموعه اداری کشور آسیب جدی وارد نماید.

تعداد نمایش ها (277)/نظرات (0)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

دی ان ان