X

اخبار دفتر امور امنيتي و انتظامي

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان در گفتگو با خبرگزاری ایرنا عنوان کرد:

تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان غیر قانونی است

مدیرکل امنیتی استانداری زنجان گفت: تعطیلی کارخانه روغن نباتی جهان باید پیش از این به تایید مسئولان بخش کار این استان می رسید اما چنین اقدامی نشده است و از همین رو این اقدام حرکتی غیر قانونی محسوب می شود.

ﺳﻪشنبه, 26 بهمن,1395
نویسنده: عباسی
نسخه چاپی

امیرحسین اسکندری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مشکل شرکت روغن نباتی جهان به اذعان مدیریت این واحد صنعتی نبود مواد اولیه است که پیش از این در دی امسال به کارگران هم اطلاع رسانی شده بود.
وی یادآورشد: مشکل مواد اولیه این واحد صنعتی یک مساله نسبی است که نمی توان به طور مطلق آن را پذیرفت.
اسکندری اظهار کرد: به موجب قانون موضوع تعطیلی هر نوع واحد صنعتی باید از قبل اطلاع رسانی و پس از طی فرآیند قانونی تصویب شود و این موضوع به آن معناست که نمی توان پیش از دریافت مصوبه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مبنی بر دلایل منطقی و مستدل است، یک واحد صنعتی را تعطیل کرد.دلایلی که یک واحد صنعتی برای تعطیلی خود مطرح می کند، باید منطقی و قابل قبول باشد و با این دلیل که مواد اولیه وجود ندارد، نمی توان کارخانه روغن نباتی جهان را تعطیل کرد.
وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر مدیرعامل شرکت تا کنون چنین دلیلی برای تعطیلی واحد صنعتی ارائه نکرده است و مسئولان این استان هم از روز نخست اخراج کارگران اعلام کردند که این حرکت غیر قانونی است و در این فصل نمی توان نیروی کار را تعدیل کرد. این موضوع حتی به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم اعلام شد تا آن را به تمام کارگران منتقل کند و در قالب بنری موضوع را به اطلاع تمام نیروهای این شرکت برساند.
مدیرکل امنیتی استانداری زنجان گفت: تمام مسئولان استان به ویژه شخص استاندار با جدیت، حساسیت و به طور منطقی به موضوع اخراج کارگران شرکت روغن نباتی جهان ورود پیدا کرده اند و موضوع را پیگیری می کنند.
وی به موضوع وجود مشکل در واگذاری این واحد صنعتی به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: ابهاماتی در این خصوص وجود دارد اما این موضوع باید از سوی مراجع ذیصلاح قضایی و نظارتی مورد بررسی قرار گیرد که موضوع در این رابطه به آنها منتقل شده است.
اسکندری یادآورشد: باید مشخص شود که در روند واگذاری این واحد صنعتی، حقوق بین المال رعایت شده است که بررسی این موضوع بر عهده مراجع صاحب صلاحیت است.از سوی دیگر این موضوع هم باید بررسی شود که اگر این واحد صنعتی توان فعالیت با 600 کارگر را نداشت و اقدام به تعدیل این نیروها کرد، چگونه موفق به اداره مجدد کارخانه با 200 نفر نیرو نشده است؟
وی به حضور نیافتن شخص مدیرعامل که سهامدار اصلی شرکت روغن نباتی جهان است در جلسه ها برای پاسخ گویی به مشکل کارگران اشاره کرد و یادآورشد: از نظرقانونی مسئولیت اخراج کارگران با مدیرعامل این واحد صنعتی است و وی باید پاسخگوی این مشکل باشد.
اسکندری به پیگیری های انجام شده در خصوص موجودی مواد اولیه در این واحد صنعتی اشاره و اظهار کرد: در همین زمینه مسئولان استان هم اعلام کردند که حاضر به تامین مواد اولیه در قبال دریافت وجه نقد هستند تا مشکل این واحد صنعتی برطرف شود.مسئولان سیاسی، امنیتی، قضایی و اقتصادی این استان بر این موضوع توافق کرده اند که مدیرعامل روغن نباتی جهان مکلف به رعایت قانون و پرداخت حقوق کارگران این واحد صنعتی است.
وی تاکید کرد: کارخانه باید سرپا باشد و در صورتی که قصد تعطیلی آن وجود دارد باید مسئولان و مدیریت دلایل موجه ارائه کنند در حالی که دلایل ارائه شده فعلی، موجه نیست.ضمن آنکه اگر کارخانه روغن نباتی جهان با مشکل اقتصادی مواجه است می تواند موضوع را برای برطرف سازی به مسئولان استان منتقل کند تا اقدام قانونی و منطقی در این زمینه انجام شود.در آخرین مکالمه ای که با مدیریت شرکت روغن نباتی جهان رخ داد، وی اعلام کرد که در صورت رفع مشکل مواد اولیه بار دیگر کارگران را به کار خواهد گرفت.
شرکت روغن نباتی جهان به خواست مدیریت این واحد صنعتی از ابتدای بهمن امسال اقدام به تعدیل نیروهای خود کرده بود و کارگران آن ابتدا پیش از دهه فجر و سپس از 23 بهمن اقدام به تجمع در مقابل استانداری و میدان قائم زنجان کردند.

تعداد نمایش ها (1017)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

دی ان ان