X

اخبار

ساختمان سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان افتتاح شد؛استاندار زنجان:امیدواریم باهمکاری فعالین حوزه کشاورزی شاهد افزایش صادرات اين بخش باشيم

استاندار زنجان ابراز امیدواری نمود با همکاری مسئولین و فعالین بخش کشاورزی بتوانیم گام‌های موثری در رفع مشکلات داخلی این حوزه و افزایش صادرات محصولات کشاورزی با کیفیت برداریم.

چهارشنبه, 24 آذر,1395
نویسنده: Anonym
نسخه چاپی
کلمات کلیدی:
ساختمان سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی استان افتتاح شد؛استاندار زنجان:امیدواریم باهمکاری فعالین حوزه کشاورزی شاهد افزایش صادرات اين بخش باشيم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ اسداله درویش امیری شامگاه چهارشنبه در آئین افتتاح ساختمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و معاون برنامه‌ریزی و کارآفرینی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور برگزار شد، از مجموعه مدیران بخش کشاورزی و فعالین نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان خواست تا با توجه به موضوع "بحران آب" در کشور و منطقه، در زمینه معرفی و جایگزینی محصولات کشاورزی کم مصرف آب و نیز معرفی مشاغل جایگزین به کشاورزان در مناطقی که امکان کشاورزی وجود ندارد، مسئولین استان را یاری نمایند.

وي کشاورزی را از مهمترین موضوعات اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: "خاك"، "آب" و "هوا" سه عنصر اصلی و نعمت خدادادی در بخش کشاورزی به شمار مي آيند که متاسفانه استفاده صحیحی از آن در کشور صورت نگرفت.

استاندار زنجان افزود: "دانش"،"تکنولوژی"و"برنامه ریزی"نیز سه عنصر دیگر بخش کشاورزی به شمار می‌روند که در دو دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و تشکیل نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گام مهمی در توسعه این عناصر به‌شمار می‌رود.

مدیرعالی استان تشکیل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را در جهت عبور از دنیای کشاورزی سنتی بسیار موثر دانست و تصریح نمود: کاشت اندک، بذر نامناسب و برداشت محصول کمتر با شیوه های سنتی دشوار در کشاورزی سنتی با فعالیت مدیران با کفایت در بخش کشاورزی و تقویت نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، موجب تغيير اين شيوه سنتي و بهبود وضعیت این حوزه در استان و کشور خواهد شد.

استاندار زنجان با اشاره به برپایی جشن خودکفایی گندم در سال‌های 83 و 95 در کشور اظهار داشت: در سال 83در حدود 10 میلیون تن گندم برداشت شد و كشور از واردات گندم بي نياز گرديد. اما متاسفانه در سالهاي 84 تا 92 توليد گندم در كشور به شدت كاهش يافت. دولت تدبیر و امید بخش کشاورزی را با برداشت 4 میلیون و 800 هزار تن گندم در سال 92 تحویل گرفت و با تلاش کشاورزان، در سال‌جاری بیش از 11 میلیون و 600 هزار تن گندم بصورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است تا بار دیگر شاهد شکوفایی و خودکفایی گندم در کشور باشیم.

مقام عالی استان به موضوع بحران آب و از بین رفتن ذخایر و سفره‌های آب زیرزمینی در کشور و جهان اشاره نمود و خاطرنشان کرد: متاسفانه تعداد قابل توجهی از تالاب‌های کشور در حال نابودی است و 80 درصد آب مصرفي استان در بخش کشاورزی مصرف می شود.

وی از اجرای سامانه آبیاری مكانيزه تحت فشار در 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تا پایان سال آینده بعنوان یکی از تعهدات سفر رئیس جمهور در سال 93 به استان زنجان خبر داد و گفت: از این طرح تاکنون 10 هزار و 400 هکتار از اراضی کشاورزی استان به سامانه نوین آبیاری تحت فشار مجهز شده اند، حدود 4 هزار هکتار در حال عقد قرارداد اجرا و 11 هزار هکتار نیز در حال شناسایی می باشند.

درویش‌امیری در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیرات برجام در سطح بین المللی اشاره نمود و گفت: موضوع برجام هم اهداف ظالمانه آمریکا و صهیونیست ها و هم مظلومیت ایران را به جهانیان نشان داد و هم توانست "ایران هراسی" را از افکار عمومی جهان پاک کند.

گفتنی است در پایان این مراسم ساختمان جدید سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان با حضور استاندار زنجان افتتاح شد.

تعداد نمایش ها (3484)/نظرات (0)

انتخابگر پوسته

اخبار برگزیده

دی ان ان