X

اخبار

استاندار زنجان:

از بهره‌برداران معادن بزرگ، انتظار مشارکت در بازسازی جاده ها را داریم

استاندار زنجان گفت: با وجود نگرانی برخی روستائیان نسبت به تخریب جاده ها و زیرساخت های روستایی، این خواسته طبیعی و منطقی از معدنکاران است که در بازسازی جاده‌ها کمک کنند و به‌ویژه از بهره‌برداران معادن بزرگ، انتظار مشارکت وجود دارد اما در معادن کوچک، ورود جدی به این موضوع نداریم.

چهارشنبه, 04 دی,1398
نویسنده: فرناز باقری
نسخه چاپی
از بهره‌برداران معادن بزرگ، انتظار مشارکت در بازسازی جاده ها را داریم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری زنجان؛ فتح اله حقیقی در جلسه مشترک شورای عالی معادن کشور و استان که در سفر معاون امور معادن و صنایع معدنی به زنجان برگزار شد، اظهار کرد: اغلب معارضان معدنکاران در این استان نسبت به تخریب زیرساخت ها و جاده های خود گله مند هستند که معدنکاران کمک و مشارکتی در ترمیم و بازسازی جاده‌ها ندارند، لذا به معدنکارانی که از جاده‌های مشترک روستایی استفاده می‌کنند اگر در ترمیم جاده‌ها مشارکت نکنند اجازه استخراج داده نمی‌شود.

مقام عالی استان همچنین با اشاره به بخشنامه ابلاغی مربوط به ممنوعیت ورود به اراضی دارای بوته گَوَن که یکی دیگر از مشکلات حوزه معدن در استان زنجان به شمار می آید، گفت: بوته گیاه گون، جزو گونه‌های کمیاب و تخریب آن از موارد ممنوعه بمی باشد لذا با توجه به فراوانی این گیاه در مراتع زنجان، اداره کل منابع طبیعی استان اجازه اکتشاف و استخراج معدن در زمین‌های دارای گون را نمی‌دهد که باید راهکاری اساسی برای این مساله اندیشیده شود.

وی در بیان سایر مشکلات حوزه معادن استان اظهار داشت: ضروری است برخی از پهنه‌های اکتشافی تغییر کند و با توجه به اینکه بعضی مزایده‌ها در واحدهای دارای فرآوری صورت می‌گیرد و در این میان، واسطه‌ها محصول استان زنجان را خریداری کرده و با آرم و نام خودشان صادر می‌کنند، باید راهکار جدی برای این معضل یافت تا هم قانون اجرا شود و هم فرآوری صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در استان زنجان خاطرنشان کرد: این استان، پتانسیل های بی‌نظیری در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و اماکن گردشگری دارد اما متاسفانه با برخی بی توجهی ها در گذشته، این استان به جای مقصد به معبر گردشگری تبدیل شده و نتوانسته‌ایم ظرفیت های استان را معرفی کرده و زیرساخت‌های لازم را ایجاد کنیم.

استاندار زنجان ادامه داد: اگر قبول کنیم که زنجان در زمینه معدن دارای پتانسیل قابل توجهی در کشور است پس باید در حوزه زمین‌شناسی نیز دارای جایگاه و ارزش بوده و شایسته است که استان زنجان نیز یک نماینده در بخش زمین‌شناسی نظام مهندسی معدن کشور داشته باشد.

وی به سفر چندی پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان زنجان برای بررسی وضعیت صنایع استان اشاره داشت و گفت: در آینده نزدیک این وزیر برای رفع مسائل بخش معدن به زنجان سفر خواهد کرد.

گفتنی است در این جلسه پرونده ۱۷ معدن استان زنجان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تعداد نمایش ها (53)/نظرات (0)

دی ان ان